Roubini’den borsa ve durgunluk uyarısı şok etti


“Kriz peygamberi” olarak adlandırılan ekonomist Nouriel Roubini, ABD ekonomisi için sert bir iniş beklediğini ve SP 500’ün yüzde 40 düşebileceğini tahmin etti.

2008 mali krizini öngören ve “kriz peygamberi” olarak bilinen ünlü ekonomist Nouriel Roubini, yıl sonuna kadar ABD ekonomisinde ve küresel ekonomide uzun vadeli bir durgunluk ve S&P500’de keskin bir düzeltme beklediğini söyledi. .

Roubini, durgunluğun 2023’te de devam edeceğini öngördü ve bunun S&P 500’de keskin bir düzeltme anlamına geleceğini savundu.

Roubini dün yaptığı açıklamada S&P 500’ün resesyon durumunda yüzde 30 düşebileceğini, “sert iniş” durumunda S&P 500’ün yüzde 40 düşebileceğini tahmin etti.

Roubini, ABD’de sığ bir durgunluk öngörenlere yüksek şirket ve devlet borç oranlarına bakmalarını tavsiye etti.

“FAİZLER VE MALİYETLER YÜKSELDİĞİNDE ZOMBİ ÜLKELERİ ÖLECEK”

“Faiz oranları ve borç ödeme maliyetleri yükseldikçe birçok zombi organizasyon, zombi hane, işletme, banka ve zombi ülke ölecek. Roubini, “Kimin çıplak yüzdüğünü göreceğiz” dedi.

“FED HER KASIM VE ARALIKTA 50 BAP ARTIRIYOR”

Roubini, Fed’in ABD ekonomisi için sert iniş yapmadan yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmasının “imkansız bir görev” olduğunu söyledi.

Ünlü ekonomist, bugünkü toplantısında Fed’in Kasım ve Aralık aylarında 75 baz puan ve 50 baz puan faiz artırımı yapmasını beklediğini de kaydetti.