ROSATOM: Akkuyu nükleer santralinde Türk şirketlerinin sayısı artacak


Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü Likhachev, Akkuyu Nükleer Santrali (NGS) çalışanlarının yüzde 80’inden fazlasının Türk vatandaşı olduğunu ve bu sayının ve projedeki toplam Türk firması sayısının zamanla artacağını açıkladı.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM) Genel Müdürü Alexey Likhachev, Akkuyu Nükleer Santrali (NGS) projesinde yer alan Türk şirketlerinin sayısının zamanla artacağını duyurdu.

Likhachev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşme öncesinde yaptığı yazılı açıklamada, Akkuyu NGS’de Türk şirketleri ile çalışmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Şirketlerin ülkenin en büyük projesine olan ilgisinden memnun olduklarını kaydeden Likhachev, “Onların azim, özveri, deneyim kazanma konusundaki isteklilikleri ve nükleer endüstri tedarikçileri statüsündeki yeni yetkinlikleri takdir ediyoruz. Akkuyu NGS sahasında şu anda yaklaşık 25.000 kişi çalışmaktadır. Bunun yüzde 80’inden fazlası Türk inşaat işleri. Şirketlerinde çalışan Türk vatandaşları ve bu sayı zamanla artacaktır. Projedeki toplam Türk firması sayısı da artacak” dedi.

Böylesine büyük ve teknik açıdan karmaşık bir projeyi yönetmenin, ilgili herkese büyük sorumluluklar yüklediğinin farkında olduklarını kaydeden Likhachev, şunları kaydetti:

“Burada çalışmak için başvuran her şirketin, önce belirtilen görevleri yerine getirme yeteneklerinin onaylanmasını bekliyoruz. ROSATOM’un şeffaf satın alma sistemi Türkiye’de de başarıyla uygulanmaktadır. En kalifiye ve deneyimli müteahhitler şantiyede çalışır. İkinci şartımız ise verilen taahhütlerin son derece şeffaf, dürüst ve güvenilir olmasıdır. Son olarak, şirketin, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenen 2023 yılında ilk bloğun inşaatını tamamlama hedefine ulaşılmasına katkıda bulunmak için mümkün olan her şeyi yapmasını istiyoruz.”