Rekabet Kurumu’ndan Ferrero’ya “fındık” soruşturması


Rekabet Kurumu, “Rekabetin Korunması Hakkında Kanun”u ihlal ettiği gerekçesiyle Ferrero hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Şirketin fındık piyasasındaki faaliyetleri incelenir.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Ferrero International SA ve bağlı şirketlerinin, fındık piyasasının üretimden üretime kadar her kademesindeki eylemleriyle “Rekabetin Korunması Hakkında Kanun”u ihlal ettikleri iddiasıyla ilgili ön soruşturma sürüyor. kesime alım” ihlaline ve ihracata, kurul kararıyla karar verildi.

Kurul, ön soruşturmadan elde edilen bilgi, belge ve bulguları görüşürken, sonuçları ciddi ve yeterli görerek, Nutella, Kinder, Ferrero Rocher ve Raffaello’nun üreticisi Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret A.Ş. ile çalışılmasına karar verdi. -Birlikte çalışacak ürünler. soruşturma başlatma kararı aldı.

Kurumdan alınan bilgiye göre, soruşturma sürecinde Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret A.Ş.’nin ret niteliğinde başvuru olup olmadığı incelenecek. İnceleme, büyük ölçüde piyasa verilerine dayanmaktadır ve fındık tedarik sürecinin tüm aşamalarını kapsamaktadır.

Rekabet kurumu tarafından verilen soruşturma kararları, soruşturulan şirket veya şirket birliklerinin kanunları çiğnediği ve cezai yaptırımlara tabi olduğu anlamına gelmez.