Reel Sektör Güven Endeksi Ağustos’ta 1,6 puan düştü


Reel Sektör Güven Endeksi (RCI) Ağustos ayında aylık 1,6 puan düşüşle 102,1’e geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ağustos ayı ekonomik eğilim istatistikleri ve reel kesim güven endeksini açıkladı. İş anketinin sonuçlarını değerlendirmek için 1.754 imalat şirketinden gelen yanıtlar ağırlıklandırılmış ve toplanmıştır.

Buna göre RKGE bir önceki aya göre 1,6 puan azalarak Ağustos ayında 102,1 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) 1,1 puan azalarak 101,4’e geriledi.

Endeksi oluşturan anket sorularının yayılım endekslerine bakıldığında, değerlendirme endeksinin önümüzdeki üç aydaki üretim hacmini, genel eğilimi, mevcut mamul stoğu ve artan yönde mevcut toplam sipariş miktarını içerdiği görülmektedir. , son üç aydaki toplam sipariş toplamı, Sabit yatırımlar, önümüzdeki üç aydaki ihracat siparişleri ile önümüzdeki üç aydaki istihdam kapsamı ve toplam istihdam değerlendirmeleri de endeksi aşağı yönlü etkiledi.

Son üç aya ilişkin değerlendirmelerde bir önceki aya göre trendin üretim miktarında artış bildirenler lehine zayıfladığı, trendin ise yurtiçi sipariş hacmi ve ihracat siparişlerinde artış bildirenler lehine döndüğü, düşüş bildiriyor.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğuna ve mevcut mamul stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğuna ilişkin değerlendirmeler zayıfladı.

Önümüzdeki üç aya ilişkin analizde, eğilim önceki ay üretim hacminde artış bekleyenler lehine güçlenirken, iç ve ihracat siparişlerinde artış bekleyenler lehine zayıfladı. Önümüzdeki 12 aylık dönemde sabit yatırım büyümesi ve önümüzdeki üç aylık dönemde istihdam artışı beklentileri de bir önceki aya göre düştü.