Ramazan Burak Telli: “Plastik kirliliği bir halk sağlığı krizi haline geliyor”


Dünya nüfusu arttıkça plastik atık miktarı da artıyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün Küresel Plastik Görünüm raporuna göre, dünyadaki plastik atıkların sadece %9’u geri dönüştürülebilir. European Investment Holdings CEO’su, plastik sektöründe yer alan her şirketin döngüsel ekonomiyi benimsemesi gerektiğini savunuyor.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi tarafından 11 Temmuz Dünya Nüfus Günü’nde yayınlanan bir rapor, dünya nüfusunun 15 Kasım’a kadar 8 milyara ulaşmasının beklendiğini gösterdi. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayınlanan Küresel Plastik Görünüm raporu, artan nüfusun tek kullanımlık plastik miktarında kaçınılmaz bir artışa neden olduğuna dikkat çekti. Rapor ayrıca, dünyanın yirmi yıl öncesine göre iki kat daha fazla plastik atık ürettiğini ve bunun yalnızca %9’unun başarıyla geri dönüştürüldüğünü ortaya koydu. Öte yandan, tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması ve vergilendirilmesinin genel kirliliği azaltmak için yeterli olmadığına dikkat çekildi.

Gelişmeleri değerlendiren Avrupa Yatırım Holding İcra Kurulu Başkanı Ramazan Burak Telli, “Plastiğin döngüsel ekonominin bir parçası haline getirilmesi, iklim değişikliği ile mücadele ve sıfır karbon emisyonu gibi hedeflere ulaşmak için çok önemli. İş süreçleri plastikle kesişen ve üretim sonrası plastik atık üreten her şirket, önce mevcut prosedürlere uymalı, ardından plastik atıkları geri dönüştürülebilir hale getiren döngüsel uygulamaları benimsemelidir.”

DÜNYA İŞ FORUMU: PLASTİK KİRLİLİĞİ BİR HALK SAĞLIĞI KRİZİ

Ramazan Burak Telli, Dünya Ekonomik Forumu’nun artan plastik üretiminin plastik kirliliğini güvenli bir şekilde izleme yeteneğimizi aştığına ve plastik kirliliğinin bir halk sağlığı krizi haline geldiğine dikkat çektiğini belirterek, “5 milimetreden küçük mikroplastikler ilk kez rapor edildi. 2018 yılında insanlarda tespit edilen süre. Mart 2022’de bu kontaminasyon insan akciğerlerinde ve kanında bulundu. Yediğimiz yiyeceklerden, içtiğimiz sudan ve hatta soluduğumuz havadan vücudumuza girebilen mikroplastikler, insan sağlığını her geçen gün daha fazla tehdit ediyor. Plastik kirliliğini azaltmak, geri dönüşümü teşvik etmek ve plastik endüstrisinde döngüsel bir model benimsemek için düzenleyiciler, işletmeler ve tüketicilerin farklı sorumlulukları var.”

“ÜRETİCİLER VE TÜKETİCİLER YENİDEN KULLANILABİLİR PLASTİKLERE GEÇMELİ”

Avrupa Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Burak Telli, alınacak ilk önlemlerden birinin tek kullanımlık plastiklerin kullanımını en aza indirmek olduğunu vurgulayarak, “Çanta, pipet ve ambalaj gibi tek kullanımlık plastikler faydalı görünse de olumsuz etkileri var. on yıllarca sürer. Şimdiye kadar 127’den fazla ülkenin tek kullanımlık plastiklere karşı yasaklar, vergiler gibi önlemler aldığı biliniyor. Çok amaçlı plastik, geri dönüştürülebilir ve sürdürülebilir alternatiflere geçmek göründüğü kadar zor değil. Özellikle üretim süreçlerinde sürdürülebilir uygulamalar uygulayan şirketler, bu çabaların sonuçlarını mali tablolarında görebilirler. Konuyla ilgili bilimsel bir makale, sürdürülebilirlik ve finansal performans arasındaki bağlantıyı inceleyen 130’dan fazla çalışmanın %78’inin bu iki kavramın pozitif ilişkili olduğunu gösterdiğini gösteriyor. “Şirketler döngüsel üretim modellerine geçtiğinde, sürdürülebilir ürünler için yaklaşık 1,5 kat daha fazla ödemeye istekli tüketiciler ile imajlarına da katkı sağlıyor.”

“DAİRESEL MODELİMİZLE TÜRK KAUÇUK SEKTÖRÜNE ÖRNEK OLUYORUZ”

Ramazan Burak Telli, kauçuk gibi temel ürünlere tüm imalat sektörlerinde birçok şirketin ihtiyaç duyduğunu ve sürdürülebilir, döngüsel ve yeniden kullanılabilir alternatiflere yönelmenin plastiği tamamen devre dışı bırakmaktan daha iyi bir seçenek olduğu sonucuna vardı: “Avrupa Yatırım Holding olarak, İzmir ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran Ege Kauçuk markamız ile Türk kauçuk sektörünün sürdürülebilir ve döngüsel bir iş modeli geliştirmesi için çalışıyoruz. 2016 yılından bu yana ISO 14001 çevre yönetim sistemi ile çalışan Ege Kauçuk olarak sadece ulusal ve uluslararası mevzuatlara uymakla kalmıyor, aynı zamanda şirket faaliyetlerinden kaynaklanan çevre kirliliğini kaynağında kontrol ediyoruz. Bunu yaparken sektöre örnek oluyoruz ve sektörün en bilinen üreticilerinden biri olarak çevreye duyarlı kadromuz ve doğal kaynakları etkin kullanan üretim modelimiz ile uygun çözümler sunuyoruz” dedi.