radyolar ölüyor


Dergi Haberleri

TürkiyeTürkiye’de yerel ve ulusal yayın yapan radyoların başta telif hakları olmak üzere çeşitli sorunlar nedeniyle ayakta kalma mücadelesi verdiği kaydedildi.

Denizliİskender Doğan, deneyimli bir radyo istasyonu. Yarım asırdır mesleğinden vazgeçemediğini ifade eden Doğan, telif konusunda yaşadıkları sorunlar nedeniyle sürekli mahkemelik olduklarını kaydetti. Doğan, başına gelen son olayda bir sanatçının 40-50 bin liralık telif davası açtığını hatırlatarak, bu tür sorunlar nedeniyle radyo istasyonlarının sayısının giderek azaldığını kaydetti. Doğan, telif sorunlarına kalıcı çözüm çağrısında bulundu.

“Anadolu’da 1034 radyo vardı, bu sayı 600’e düştü”

Çocukluğundan beri basın ve radyo sektörünün içinde olduğunu vurgulayan Doğan, “Yaklaşık 43 yıldır basın sektörünün içindeyim. Radyom ve gazetem var. Bir radyo istasyonu olarak büyük zorluklar yaşıyoruz. Birileri tek yönlü atışlar yaparak bizi mahkeme koridorlarında sürüklüyor. 50.000 lira telif ücreti istiyorlar. Bu durum bizi çok kötü bir duruma soktu, mikrofonlar şu an sessiz. Anadolu’da 1034 radyo vardı, bu sayı 600’e düştü; bu çok tehlikeli bir rakam Radyoların hayatta kalması gerekiyor” dedi.

“Tazminat miktarı çok yüksek”

43 yaşındaki radyo istasyonu Doğan, radyoların “halkın sesi” olduğunu vurgulayarak, “Günümüz teknolojisi ile kafayı taktığınız bilgisayar ortamında radyoda her türlü kaydı yapmanız mümkün, alın.” dedi. . İstediğin radyoyu mahvetme hakkına sahipsin.” Kazancımızla her ay RTÜK’e beyanname veriyoruz, vatandaşlara yüzde eklesinler. Bu telif sorunu kökten çözülmeli” dedi. – DENİZLİ