Putin: Rus ürünlerini almayı reddedenler daha fazla ödemek zorunda


Rusya Devlet Başkanı Putin, ülke sanayisinin önemli ölçüde toparlandığını ve Avrupa’ya ihracat yapan sektörlerin baskı altında kaldığını belirtti. Putin, ürünleri almayı reddedenlerin daha fazla ödeyecekleri mesajını verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus iş dünyası temsilcileriyle video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Rus sanayisinin toparlandığını anlatan Putin, “4 aylık düşüşün ardından sanayi üretimi geçen yılki seviyesine döndü.

Putin, yılın ilk 8 ayında tarım sektörünün yüzde 4,6, inşaat sektörünün yüzde 7,4 büyüdüğünü belirterek, “Ancak Avrupa’ya ihracat yapan sektörler baskı altında. Ancak, bu anlaşılabilir. Rus ürünlerini almayı reddedenler artık petrol ve gazdır. Ve metaller de dahil olmak üzere birçok ürün için daha fazla ödeme yapması gerekiyor” dedi.

PERAKENDE SATIŞLAR DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

Rus şirketlerinin alternatif pazarlara yöneldiğini kaydeden Putin, bunun hızlı bir süreç olmadığını ve yeni lojistik zincirler kurmanın zaman alacağını söyledi.

Rusya’da tüketici talebinin düşük olduğunu vurgulayan Putin, “Perakende satışlar, Temmuz ayında olduğu gibi Ağustos’ta da yüzde 8,8, Eylül’de ise daha da düştü. Bunu ayrı ayrı konuşmamız gerekiyor.”

Putin, Rusya’ya yönelik yaptırım baskısının artacağını belirterek, “Bu kapsamda esnek, etkili, kısa ve orta vadeli hesaplamalar içeren ve tutarlı olarak uygulanan eylem planlarına ihtiyacımız var” dedi.