Prefabrik ev yardımı için nasıl başvurulur? Çocuk bakım ücreti nedir ve kimler için geçerlidir? (Uygulama prefabrik ev 2022)


Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre, kabine toplantısının ardından prefabrik ev inşaatı finansmanı başvurusu hakkında bilgi toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal yardım alan vatandaşlara müjdeli haber verdi, prefabrik evlerin aidat ücretlerinin arttığını söyledi. Peki prefabrik ev sübvansiyonuna nasıl başvurulur? Çocuk bakım ücreti nedir ve kimler için geçerlidir?

Prefabrik ev yardımı ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, prefabrik ve betonarme evlerin yapımına yönelik teşviklere ilişkin müjdeyi verdi ve teşvik ücretlerinde artışa gidildiğini duyurdu. Peki prefabrik ev sübvansiyonuna nasıl başvurulur?

KULLANIMA HAZIR BİR YARDIM İÇİN NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Barınma desteği kapsamında yer alan betonarme konut yapım yardımı ve prefabrik konut yapım yardımı başvuruları sosyal yardım ve dayanışma vakıflarına yapılmaktadır.

PREFABRİKASYON ÜCRETİ NE KADAR?

Sosyal yardım alan vatandaşlara müjdeli haberi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022’de yardım programları için ayrılan bütçeyi 6 milyar liradan 11,5 milyar liraya çıkardıklarını belirterek, yardım miktarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yardım miktarını şu sözlerle açıkladı;

“Bu kapsamda 40.000 liradan 150.000 liraya kadar prefabrik ev yapımına yardım, 70.000 liradan 200.000 liraya kadar betonarme ev yapımına yardım, 25.000 liradan 75.000 liraya kadar evlerin onarımına yardım, yetimlere yardım. 300 liradan 600 liraya ve eşi vefat etmiş kadınlara 500 liradan 1000 liraya, çoğul doğum yapan ailelere 215 liradan 400 liraya, şartlı sağlık yardımını 55 liradan 100 liraya çıkardık.

KULLANIMA HAZIR EV AIDS’İ KULLANMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

Prefabrik yardımcıların kullanım koşulları açıklandı.

Sonuç olarak; Hanedeki kişi başına gelir net asgari ücretin (1.833,45 TL) 1/3’ünden az olmasına rağmen, yaş, engellilik, bekar ebeveynlik, dul olma ve evin tadilatı gibi özel koşullardan birinin yerine getirilmesi durumunda 2022 yılı için) veya konut yapılırken, taşınmazın tam tapu şartı aranır.