Pound dolar karşısında değer kaybetti


İngiliz Sterlini, Birleşik Krallık’ın son 50 yılın en büyük vergi indirimini açıklamasının ardından ABD doları karşısında rekor seviyelere geriledi. Asya borsalarında 1 pound 1,04 dolardan işlem görürken, sabah sadece 1,05 dolara yükseldi.

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng Cuma günü yaptığı açıklamada, vergi indirimlerinin yanı sıra 45 milyar sterlinlik bir paketin sunulacağını söyledi.

Türkiye’nin BBC raporuna göre, İngiliz sterlini bir süredir dolar direncine karşı baskı altında. Asya borsalarında da euro dolar karşısında son 20 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Yatırımcıların beklemediği Ukrayna’daki savaşın sonu ve onunla birlikte enerji krizi ve yaklaşan kışın huzursuzluğu burada rol oynuyor.
Sterlin dolar karşısında bu seviyelerde kalırsa, petrol ve doğalgaz gibi dolar üzerinden işlem gören emtia ithalatı İngiltere’ye çok daha pahalıya mal olacak. ABD’den ithal edilen diğer ürünlerin fiyatları da önemli ölçüde artacaktır.

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng Cuma günü yaptığı açıklamada, İngiltere’deki vergi sisteminde köklü bir değişiklik olacağını duyurdu.
Ekonomide “yeni bir dönem” olarak nitelendirdiği bu planlar kapsamında gelir vergisinde ve konut satışlarında damga vergisinde indirim ve beklenen kurumlar vergisi artışlarından geri adım atıldığı açıklandı. Kwarteng, ekonomik büyümeyi artırmak için bir yön değişikliğinin gerekli olduğunu savundu. Muhalefetteki İşçi Partisi ise Kwarteng’in planlarının İngiltere’nin geçim sorununu çözmeyeceğini söyleyerek, bu planların zaten zenginleri ödüllendireceğini savundu.

Yatırım şirketi Wealthi’den Peter Escho, “Tüm para birimleri, doları daha güçlü bir konuma getiren ABD doları karşısında satışta. Ancak sterlin, yeni hükümetin vergi indirimlerinin enflasyonu artıracağı endişelerinden de etkilendi” dedi. Esho, şöyle devam etti:

“Enerji teşviği ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltmek için olağanüstü bir toplantıya gitmesi gerektiği haberini eklediğinizde, tam bir panik atmosferi var.”

Bazı yatırımcılar, Sterlin’in değer kaybetmesini önlemek için İngiltere Merkez Bankası’nın devreye girmesi gerekebileceğini söylüyor.
SPI Asset Management’tan Stephen Innes de şunları söyledi:

“Kanamayı geçici de olsa durdurmak için İngiltere Merkez Bankası, enflasyonu düşürmek için ‘gerekeni yapma’ noktasına getirilebilir. Faiz oranlarını artırmak ve piyasa güvenini yeniden kazanmak için bu hafta olağanüstü bir toplantı yapılabilir. Bu toplantı bugün bile olabilir.”