Polonya, Almanya’dan 1.8 trilyon dolar istiyor


Nazilerin Almanya’da ve Avrupa’da yol açtığı yıkımın izleri silinmiş değil. Polonya’nın iktidardaki Hukuk ve Adalet partisinin lideri Jaroslaw Kaczynski, hükümetin 2. Dünya Savaşı’nda ülkesinin Nazi işgali için Almanya’dan yaklaşık 1,3 trilyon dolar tazminat isteyeceğini söyledi.

Kaczynski, Nazi Almanyası’nın yıllarca işgal ettiği ülkeye maliyeti hakkında uzun zamandır beklenen raporunu yayınladı.

Kaczynski, savaşın yıkıntılarından yeniden inşa edilen Varşova Kraliyet Kalesi’ndeki törende yaptığı konuşmada, “Almanya’ya tazminat müzakerelerine başlaması için başvuracağız” dedi. kullanılan cümleler.

Kaczynski bunun “uzun ve kolay olmayan bir yol” olduğunu ancak “bir gün başarıyı getireceğini” belirtti.

Kaczynski, 1.3 trilyon dolarlık tazminat ödemesinin “gerçek Polonya-Almanya uzlaşması” için olduğunu ve Alman iş dünyasının faturayı ödeyebileceğini söyledi.

Kaczynski, “Almanya’nın Polonya’ya karşı işlediği suçların hesabını hiçbir zaman vermediğini” söyleyen Kaczynski, savaş suçları işleyen birçok Alman’ın savaştan sonra Almanya’da cezasız kaldığını savundu.

Raporlama ekibinin başkanı Milletvekili Arkadiusz Mularczyk, “Alman işgalini suçladığı yaklaşık 5,2 milyon can kaybını finansal olarak değerlendirmenin imkansız olduğunu” söyledi.

Devlet Başkanı Andrzej Duda, Gdańsk yakınlarındaki Westerplatte yarımadasında sabahın erken saatlerinde düzenlenen törenlerde yaptığı konuşmada, “Savaş, tarihimizin en korkunç trajedilerinden biridir.”

Savaşta 3 milyonu Yahudi olmak üzere yaklaşık 6 milyon Polonya vatandaşı öldürüldü ve bunların bazıları doğudan gelen Sovyet Kızıl Ordusu’nun kurbanlarıydı. Sovyetler Birliği’nin baskısı altında, Polonya hükümeti ülkenin o zamanki komünist liderlerinin Almanya’dan hak talep etmeyi bırakmaya hazır olduklarına dair 1953 deklarasyonunu reddetmişti.

Almanya, savaşı takip eden yıllarda Doğu Bloku ülkelerine tazminat ödendiğini ve Polonya’nın Doğu’da sınırlar yeniden çizilirken kaybettiği toprakların Almanya’nın savaş öncesi topraklarının bir kısmı ile tazmin edildiğini iddia etti.