Piyasaların gözü Fed Başkanı Powell’da


Küresel piyasalar, Fed Başkanı Powell’ın yarın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda yapacağı konuşmaya odaklandı. Analistler, Powell’ın enflasyonu düşürme taahhüdünü yinelemesini ve agresif bir sıkılaştırma mesajı yayınlamasını bekliyor.

1978’den beri Kansas City Fed’in ev sahipliğinde düzenlenen bu yılki Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu, ekonomik kısıtlamaların ortaya çıkışını ve pandemi sırasında arzla ilgili sorunların nasıl yeniden ortaya çıktığını inceleyecek.

Pandemiye verilen olağanüstü politika yanıtıyla tutarlı olarak, makroekonomik politikaları hangi kısıtlamaların bağladığına dair sorular da gündeme geliyor, örneğin: B. Kamu maliyesinin sürdürülebilirliği ve merkez bankalarının bilançolarının nihai büyüklüğü ile ilgili endişeler.

YATIRIMCILAR ŞAHİN HABERİ İÇİN HAZIRLANIYOR

Bu arada küresel yatırımcılar, Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın yarınki Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda vereceği mesajlara odaklandı.

Powell’ın konuşması, resesyon riskine rağmen yüksek enflasyon karşısında Fed’in agresif bir şekilde faiz artırmaya devam edeceği endişesine ek olarak, Fed’in olası para politikası adımlarına dair ek göstergeler arıyor.

Analistler, yatırımcıların Jackson Hole’dan gelecek “şahin” mesajlara hazırlandıklarını söyledi. Analistler, Powell’ın enflasyonu düşürme taahhüdünü yinelemesi beklendiğine dikkat çekerek, bunun agresif bir sıkılaştırma mesajı göndermesinin muhtemel olduğuna dikkat çekti.

Goldman Sachs ekonomistleri, Powell’ın Temmuz ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrasında verdiği sıkılaştırma mesajlarında durmasını beklediklerini söylediler.

ARTIŞ MİKTARINDAKİ BELİRSİZLİK

Kovid-19 salgınının tedarik zincirini bozmasıyla ortaya çıkan ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın emtia fiyatlarını yukarı çekmesiyle hızlanan enflasyon, ABD’de büyük bir sorun haline geldi ve Fed’in fiyat istikrarı garantisi araması yönündeki baskısını artırdı.

Ülkede yıllık enflasyon Haziran’da yüzde 9,1 ile 41 yılın zirvesine çıkarken, Temmuz’da yüzde 8,5 ile beklentilerin altında yükseldi.

Geçen yılın son çeyreğinde artan enflasyonla birlikte politika tonu değişmeye başlayan Fed, Mart ayından bu yana toplam 225 baz puan faiz artırımı yapmıştı.

Fed Başkanı Powell, bankanın Temmuz ayındaki FOMC toplantısının ardından yaptığı açıklamada, önümüzdeki aylarda enflasyonun yavaşladığına dair ikna edici kanıtlar arayacaklarını ve faiz artırımlarının hızının gelen verilere ve faiz beklentilerinin iyileşmesine bağlı olmaya devam edeceğini vurguladı. Ekonomi.

Geçen hafta açıklanan Temmuz ayındaki Fed toplantısına ait tutanaklarda, enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceği vurgulanırken, aşırı sıkılaştırmanın sürekli değişen ekonomik ortamda bir ikilem yaratabileceği risklerine dikkat çekildi.

Fed yetkililerinden yapılan açıklamalar ağırlıklı olarak 75 baz puanlık faiz artırımına işaret ederken, bankanın son toplantısına ait tutanakların 50 baz puanlık artırım için kapıyı açık bırakması Fed’in yıl sonunda yapacağı faiz artırımının boyutuna ilişkin belirsizlikleri artırdı. seans gelecek ay

Para piyasalarındaki fiyat keşfinde, Fed’in Eylül toplantısında yüzde 37,5’lik 50 baz puanlık artış ve yüzde 62,5’lik 75 baz puanlık artış olasılığı tahminleri belirleyici oldu.

“ŞAHİN PARA POLİTİKASI TEKRARLAYACAK”

American Enterprise Institute (AEI) kıdemli uzmanlarından Desmond Lachman, enflasyonun hala 1981’den bu yana en yüksek seviyesine yakın olduğunu ve iş piyasasının çok güçlü olduğunu söyledi.

Lachman, “Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günü Jackson Hole’da, Fed enflasyonun önemli ölçüde düştüğüne dair çok güçlü işaretler görene kadar destekleyici para politikası duruşunu sürdürme niyetini yinelemek için görünüyor.” Dedi.

Lachman, yurt içi ekonomik yavaşlamanın başladığı ve ekonomik fırtınanın yurt dışında patlak verdiği bir dönemde agresif faiz artırımlarının ABD’yi sert bir ekonomik çöküşe sürüklediğini açıklayarak, “Fed’in bunu yakında yapacağını ummak gerekiyor. .” riski tanır ve faiz artışlarını yavaşlatır.” Ancak Powell, “Jackson Hole’da bunu yapmasını beklemiyorum” dedi.