Piyasalarda “Tayvan” etkisi: New York Menkul Kıymetler Borsası düşüşle kapandı


New York borsası düşüşle kapandı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosis’in Tayvan ziyareti endekslere ağırlık verdi.

New York borsası, ABD ve Çin arasındaki artan gerilimle günü düşüşle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 400 puanın üzerinde kayıp yaşadı ve yüzde 1,23 düşüşle 32.396,17 puana geriledi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0,67 düşüşle 4.091,19 puana ve Nasdaq Endeksi yüzde 0,16 düşüşle 12,348,76 puana geriledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Hint-Pasifik ülkelerine yaptığı ziyaretin bir parçası olarak Çin ile bir egemenlik anlaşmazlığı nedeniyle Tayvan’ı ziyaret etmesiyle endeksler negatife döndü.

Pelosi ve beş kişilik kongre heyetini taşıyan uçak, Çin’den gelen tehditlere rağmen Tayvan’a ulaştı. Pelosi’nin açıkladığı seyahat programında yer almayan ziyaret, ABD-Çin ilişkilerinde gerginliğe neden oldu.

Çin dışişleri bakanlığı, Pelosi’nin inişinden sonra ziyareti kınadığını söyledi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), Pelosi’nin Tayvan ziyaretine başlamasının ardından geniş çaplı bir askeri tatbikat başlattı.

Çin Savunma Bakanlığı geçen hafta Pelosi’nin ziyareti gerçekleşirse askeri yanıt veremeyeceğini söyledi. Olası ziyaret nedeniyle ABD ve Çin ordularının Tayvan yakınlarındaki askeri faaliyetleri arttı.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti, piyasaların jeopolitik risk algısını yükseltti.

Dolar endeksi, ABD ile Çin arasındaki artan gerilimin ardından yüzde 0,79 artarak 106,2’ye yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi de yukarı yönlü bir seyir izleyerek yüzde 2,76’ya yükseldi.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin “şahin” açıklamaları da piyasalardaki aşağı yönlü hareketi etkiledi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed’in Eylül toplantısında faiz oranlarını yarım puan artırmasını ve ardından 2023’ün ikinci çeyreğinin başlangıcına kadar çeyrek puanlık artışlara devam etmesini umduğunu söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, yatırımcıların tahvil piyasası fiyatlamasına şaşırdıklarını ve bunun Fed’in gelecek yılın ilk yarısında faiz indirimi beklentisini yansıttığını söyledi. Daly, Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesini beklediğini söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonun henüz zirveye ulaşmadığını ve enflasyonun bankanın yüzde 2 hedefine doğru sürdürülebilir bir yolda olduğuna dair birkaç ay boyunca ikna edici kanıtlar olması gerektiğini söyledi.

Öte yandan ABD’de bugün açıklanan verilere göre JOLTS’de açılan iş sayısı Haziran ayında 10 milyon 698 bin ile Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.