Piyasalar ABD istihdam verilerine odaklandı


Merkez bankası para politikası ve ekonomik aktiviteye ilişkin belirsizlikler nedeniyle küresel piyasalar oynak olmaya devam ediyor. Bugün açıklanacak ABD bordro verilerinin fiyat oluşumuna rehberlik etmesi bekleniyor.

Dünyada kalıcı enflasyonist baskılara işaret eden gelişmeler sürerken, merkez bankalarının agresif hamlelerinin resesyon riskini artırdığına dair endişeler de artıyor.

Bu durum haftaya umutlu başlayan hisse senedi piyasalarında oynaklığa yol açarken, açıklanan veriler beklentileri şekillendirecek.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını belirlerken enflasyon dışında en çok dikkate aldığı verilerin önemli bir kısmı bugün yayınlandı. Bu çerçevede, Eylül ayı tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazanç verileri, bankanın agresif hamlelerinin işgücü piyasasında bir yavaşlamaya yol açıp açmayacağına dair sinyaller veriyor. Yukarıdaki verilere dayalı beklentiler, tarım dışı istihdam artışının 315.000’den 250.000’e yavaşlayacağını ve işsizlik oranının yüzde 3,7’de sabit kalacağını gösteriyor.

Veri öncesi para piyasası fiyatlarında sırasıyla yüzde 75,9 ve yüzde 68,3’e Fed’in Kasım ve Aralık aylarında faiz oranlarını 75 baz puan artırma olasılığı daha yüksek veriliyor.

“Fed yükselişini durdurmaktan çok uzak”

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed yetkililerinin açıklamaları yakından izlenmeye devam ederken, enflasyonu düşürmek için daha gidecekleri uzun bir yol olduğunu belirterek, “Enflasyonun, faiz artırımlarını durdurmak şöyle dursun, zirve yaptığına dair neredeyse hiçbir kanıt yok” dedi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed’in faiz oranının 2023 baharına kadar %4,5 ila %4,75 aralığına yükselmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Bu gelişmelerle birlikte dün New York borsasında bir satış eğilimi gözlendi. Dow Jones endeksi yüzde 1,15, S&P 500 endeksi yüzde 1,02 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,68 düştü. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yükselmeye devam ederek yüzde 3,73’ten yüzde 3,84’e yükseldi. Dolar endeksi de yüzde 1,2 artarak 112,3 oldu. ABD endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni güne satıcılarla başladı.

FAİZLERİN YIL SONUNDA YÜZDE 2 ARTACAĞININ SİNYALİ

Avrupa tarafında, dün yayınlanan son Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları, bankanın agresif faiz artırımlarına devam edeceğini gösterdi. Enflasyonun çok yüksek olduğunu ve uzun vadede hedefin üzerinde kalacağını belirten tutanaklar, yılsonunda faiz oranlarının yüzde 2’ye çıkacağının sinyalini verdi.

Siyasi gelişmeler gündemin merkezinde yer almaya devam ederken, Avrupa Birliği (AB) geçtiğimiz günlerde Ukrayna’daki savaşı tırmandırmakla suçladığı Rusya’ya yönelik yaptırım listesine 30 yeni isim ve 7 kuruluş ekledi. Öte yandan, Avrupa’daki enerji krizi ve buna yönelik alınan önlemler yakından takip edilirken, düşen enerji ithalatı nedeniyle İngiltere’nin bu kış üç saatlik bir elektrik kesintisi yaşayabileceği yönünde uyarılar yapıldı.

Bu gelişmelerle birlikte dün Almanya’da DAX 40 endeksinin yüzde 0,37, İngiltere’de FTSE 100 endeksinin yüzde 0,78 ve Fransa’da CAC 40 endeksinin yüzde 0,82 değer kaybetmesiyle Avrupa borsalarındaki satış eğilimi devam etti. Euro/dolar paritesi 0,9790’a gerilerken Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa’da 10 yıllık tahvil faizleri yükselmeye devam etti. Avrupa endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni güne düşüşle başladı.

SAMSUNG’UN BEKLENTİLERİN ALTINDAKİ 3Ç SONUCU

Asya yakasında, Çin’in Altın Hafta tatili devam ederken, Japonya’da hane halkı harcamaları Ağustos ayında yıllık %5,1 düşerek beklentilerin altında kaldı, bugün açıklanan veriler gösteriyor.

Öte yandan, dünyanın önde gelen yonga üreticilerinden AMD ve teknoloji şirketi Samsung Electronics’in üçüncü çeyrek sonuçları beklentilerin altında kaldı. Her iki şirket de düşen tüketici talebi nedeniyle karlılığın son çeyrekte düşeceğini lanse etti ve teknoloji öncülüğündeki Asya borsalarının düşmesine neden oldu. Kapanışa yakın, Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0.7, Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 1.4 ve Hindistan’ın Sensex endeksi yüzde 0.4 düştü.