Piyasada süt bulmak giderek zorlaşıyor


Süt üretimindeki sorun giderek artıyor. Çiftçiler ineklerini kesime gönderiyor ve yaralı olduklarını söylüyor. Üretim azaldıkça sanayiciler işlenecek süt bulmakta zorlandılar.

Sütün üretim maliyetleri satış fiyatını aştı. Zararlı çiftçiler ineklerini kesime gönderir. Üretim düştüğünde sanayiciler süt bulmakta zorlanıyor.

Ulusal Süt Konseyi, Mayıs ayında çiğ süt fiyatını 7,5 lire olarak açıkladı.

Çiftçi lehine destek açıklansa da o tarihten bu yana fiyat değişmedi. Bir litre sütün üretim maliyeti 8,5 ile 9,5 lire arasındadır. Piyasada süt kıtlığı başlayınca sanayici çiftçiye resmi fiyattan fazlasını teklif etmeye başladı.

Süt ürünleri üreticisi Hasan Ok, “Bu hayvanlardan 30 tane aldım. Şimdi 8 hayvanla kapımdan eksik 30 hayvandan süt almaya gelmeyen sadece 8 çiftlik var. Şu anda 10 liraya kadar fiyat teklifleri alıyoruz” dedi.

Piyasada süt bulmak giderek zorlaşıyor - 1

Süt fabrikasının sahibi Cemal Torun, “Sütün azaldı mı diye soruyorlar. Gerçek şu ki, süt azalıyor. Düşüşünü önlemek için hayvanlara istediğimiz pahalı konsantreleri besleyemiyoruz” dedi.

Kesif, kelime olarak “yoğun” ve bazı kaynaklarda “yoğun” yem anlamına gelir.

YÜZDE 8 AZALDI

Ocak-Temmuz 2020 arasında 952.000 ton olan içme sütü üretimi, 2022 yılının aynı döneminde 873.000 tona geriledi. Bu da yüzde 8’lik bir azalma anlamına geliyor.

Adana Çiftçi Sendikası Başkanı Mutlu Doğru, “Piyasa olmayan bir şeyi fiyatlamak çok zor. Çiftlikten 7,5 liraya süt alan firmalar artık piyasada 30,32 liraya pastörize süt satıyor” dedi.

Çiftçiler, üretimlerinin düşmemesi için Ulusal Süt Ürünleri Konseyi’nin yeni bir fiyat belirlemesini istiyor.