Piyanoyla dünyayı dolaş


Dergi Haberleri

Piyanoyla dünyayı dolaş

KOCAELİ – Birçok ülkede sokak ve caddelerde piyano çalan Alman müzisyenin son durağı Kocaeli oldu. Vatandaşlar sokak ortasında piyano çalan müzisyeni hayranlıkla izledi.

7 yıldır ağır piyanosuyla dünyayı dolaşan Alman müzisyen Thelonious Herrmann, sokakta piyano çalıyor ve vatandaşlara piyano resitali sunuyor. 32 ülkede piyano çalan Alman müzisyenin son durağı Kocaeli’nin İzmit ilçesi oldu. Vatandaşlar Alman müzisyeni hayranlıkla izledi.

“İnsanlar için güzel anlar yaratmaya çalışıyorum”

Beş yaşından beri piyano çalan Thelonious Herrmann, “Köln’de müzik okudum. Boş zamanlarımda piyanomu alıp dünyayı dolaşırım. Şimdiye kadar 32 ülke gezdim. Avrupa’nın hemen her yerine gittim, bu yıl Fas’a ve Türkiye’ye. İnsanlarla güzel anlar yaratmaya çalışıyorum. Bazen stresli ve kalabalık olabiliyor, bazen atmosfer çok güzel ve insanlar rahatlıyor ve müziğin keyfini çıkarıyor. Bu an beni çok etkiliyor. İnsanların moralini yükseltmeye çalışıyorum. Neredeyse tüm Avrupa’yı ve ardından Fas’ı gezdim. Ben de Türkiye’ye geldim” dedi.

“Türkiye’yi seviyorum”

Herrmann 7 yıldır sokakta piyano çaldığını belirtiyor: “Piyanom biraz ağır ama istediğim zaman piyanoyu yerine koyabileceğim bir karavanım var. Böylece aletlerimi rahatça taşıyabiliyorum. Üç dört haftalığına Türkiye’deydim. İstanbul, İzmir, Çeşme, Antalya’ya gittim. Ben de Kapadokya’daydım. Şimdi Bulgaristan ve Romanya’ya gideceğim. Kocaeli, Türkiye’deki son durağım. Türkiye’yi sevdim, harikaydı, insanlar çok iyi. Bazen polisle sorun yaşıyorum ama bu Avrupa’da ve Almanya’da da sorun. Nadir bir durumda insanlar beni çok sıcak karşılıyor ve insanlar çok ilgili ve arkadaş canlısı” dedi.