Petrol fiyatları nasıl olacak? Sektör uzmanları yanıt verdi


ABD merkezli yatırım bankaları ve bazı derecelendirme kuruluşları, büyük bir belirsizliğin ortasında, yıl boyunca varil başına 45 ABD Doları ile 380 ABD Doları arasında değişen petrol fiyatları için tahminler yayınlıyor. Sektör uzmanları, fiyatların 100$’lık güçlü bir getiri elde etmeyi kolay bulmayacağını tahmin ediyor.

Petrol fiyatı için çeşitli tahminler yapılırken uzmanlar 100 doların altına inmenin zor olacağını söylüyor.

JPMorgan Chase analistlerine göre, Rusya G7 yaptırımlarına yanıt olarak ham petrol üretimini keserse, küresel petrol fiyatları varil başına 380 dolara kadar “büyük” bir sıçrama yapabilir.

Bank of America, küresel piyasaların yeni gelişmelere odaklandığına dikkat çekerek, “Gıdadan enerji ve hizmet sektörlerine artan enflasyonist baskılar ve faiz oranlarındaki hızlı yükseliş, petrol talebinin önümüzdeki yıla kadar devam edip etmeyeceği sorusunu gündeme getiriyor. salgın seviyeleri Bu durumda fiyatlar mevcut seviyelerin yüzde 30’u olacak. Aşağıdaki kadar derine inebilir” dedi.

Diğer finans ve araştırma enstitüleri, Avrupa yaptırımlarının Rus petrol üretimini günde 9 milyon varilin altına düşürmesi durumunda petrol fiyatlarının varil başına 150 dolara yükselebileceğini tahmin ediyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) geçen hafta yayınladığı aylık petrol raporunda, Ukrayna’daki çatışmanın yılın ikinci yarısında yavaşlayacağını ve bu nedenle Rusya’nın Avrupa’ya olan fosil yakıt ihracatında ciddi bir düşüş beklenmediğini söyledi.

AB’nin Rus ham petrolüne yönelik kısmi ithalat yasağının 5 Aralık’ta başlayacağı göz önüne alındığında, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Brent ham petrolünün bu yılki fiyatını, yılın ikinci yarısında petrol fiyatlarının ciddi arz baskısı altında kalacağını tahmin ediyor. 105 dolar. Fitch Ratings, Brent petrolün fiyatının gelecek yıl varil başına 100 dolar civarında olacağını tahmin ediyor.

Öte yandan S&P Global Ratings, Brent petrolün fiyatının bu yıl varil başına 106$, gelecek yıl ise 90$ olacağını tahmin ediyor.

EIA’nın Temmuz 2022 Kısa Vadeli Enerji Görünümü Raporu, Brent ham petrolünün ortalama varil fiyatının bu yıl 104$ olacağını ve gelecek yıl 94$’a düşeceğini tahmin ediyor.

Citigroup ise Brent tipi ham petrolün bu yıl sonuna kadar varil başına 65 dolara düşebileceğini, talebi felce uğratması beklenen bir durgunluk durumunda ise gelecek yılın sonunda 45 dolara düşebileceğini kaydetti. .

“RESESYON ENDİŞELERİ DEVAM EDERKEN FİYATLAR AZALTILACAK”

Bir ay önce 120 dolar olan Brent petrolün varil fiyatı, resesyon endişeleriyle geçen hafta yüzde 7 düşerek 94,5 dolara geriledi.

Atlantik Konseyi kıdemli üyesi ve Uluslararası Vergi ve Yatırım Merkezi’nin (ITIC) Enerji, Büyüme ve Güvenlik programı direktörü Ariel Cohen, piyasalardaki yüksek belirsizliğin oynaklığı artırdığına dikkat çekti.

Cohen, ekonomik durgunluk endişeleri, Rusya’nın petrol ihracatındaki kısıntılar ve OPEC+ ülkelerinin petrol üretim kapasitesine ilişkin endişelerin bu belirsizlikleri besleyen ana faktörler arasında olduğunu açıkladı.

“Petrol fiyatlarındaki aşırı belirsizlik, kısa vadede bile fiyat tahminlerini zorlaştırıyor ve piyasalarda dalgalanmalara neden oluyor. Rusya-Ukrayna savaşının nereye varacağını, ek yaptırımlara ve ikincil yaptırımlara yol açacak gerilimlerin olup olmayacağını bilmiyoruz” dedi. Savaş duracak mı, Karadeniz’de faaliyetler normale dönecek mi? “Öyle olup olmadığını bilmiyoruz. Ayrıca Karadeniz’den yapılan tahıl ihracatı konusunda da endişelerimiz var” dedi.

S&P Global Ratings’in gelecek yıl Brent petrol fiyatının 90$ civarında olacağını tahmin etmesinin daha gerçekçi olduğunu ifade eden Cohen, ekonomik endişeler durgunluğu durdurmaya devam ettiği sürece fiyatların aşağı çekileceğini söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Salman, ABD Başkanı Joe Biden’in katıldığı Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi’nde, ülkesinin daha önce duyuracağı gibi petrol üretimini günde 13 milyon varile çıkarmaya karar verdiğini açıkladı. ve ek kapasiteleri yoktu.

Cohen, OPEC grubu üretim artışını pazar ihtiyaçlarını sağlamadıkça, her zaman bir miktar kayıt dışı ek petrol bulunacağını söyleyerek devam etti:

“Karaborsada satış yapan OPEC üyeleri her zaman olmuştur. Sonuç olarak, bu yıl belki 85 ila 90 dolar arasında dramatik olmayan bir düşüş öngörüyorum ki bu da dolar enflasyonu göz önüne alındığında küçük bir rakam.”

“TEDARİK ŞOKU OLABİLİR”

Strateji Uluslararası Araştırmacı araştırma ve danışmanlık firması Dimitrios Makousis, 2023 ve sonrasında talebin artacağı beklentilerine işaret ederek, salgın sonrası insanların seyahat etme arzusunun Çin’in yeniden açılan ekonomisini ve düşük petrol stoklarını desteklediğini açıkladı. 2022 ve 2023’te fiyatlar olabilir Faktörler .

Makousis, “Şu anda Brent petrolün fiyatının varil başına 45 dolara keskin bir şekilde düşmesi pek olası değil. Ekonomik durgunluk korkuları yatırımcıları daha temkinli davranmaya sevk etse ve finansal piyasaları sarssa da şu anda 100 dolar civarında seyreden fiyatlar buradan güçlü bir dönüş yapıyor, kolay değil” dedi.

Makousis, olası bir arz şoku olabileceğini vurguladı: “Libya’da elektrik kesintileri ve petrol sahalarının kapatılmasıyla bağlantılı iç çatışmalar, Norveç’te açık deniz petrol kuyusu işçilerinin grevi, Ekvador’da petrol üretimini kesintiye uğratabilecek protestolar, petrol ve Petrol, yatırımcıların gözünü korkutan ürünleri yeniden alevlendirdi: “Vergilerin alınması, OPEC’in azalan düşük rezerv kapasitesi ve üretimi artırmadaki zorluklar ve nihayetinde daraltma kapasitesindeki zorluklar bu beklentileri körüklüyor” dedi.

Makousis, Ukrayna’da devam eden savaşın belirsizliği, Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarının etkinliği ve Rusya’nın üretiminin akıbeti gibi fiyatların daha düşük seviyelerde istikrar kazanmasında veya yükseliş trendinde kalmasında önemli rol oynayacak bazı faktörlerin bulunduğunu vurguladı. kapasite bu faktörler arasında yer alıyor” dedi.

Rusya ile Batılı ülkeler arasında bir “yıpratma savaşı” olduğunu ifade eden Makousis, bu güç mücadelesinin bu ülkelerin dayanıklılığını ve enerji piyasalarının istikrarını test edeceğini söyledi.