Pendik – Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı açılıyor


Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı bugün açılıyor. Açılış öncesinde NTV’ye konuşan Bakan Karaismailoğlu, hattın açılmasıyla birlikte Kadıköy Meydanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na 50 dakikada ulaşımın mümkün olacağını söyledi.

Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı bugün hizmete başlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da saat 16.00’da yapılacak açılış törenine katılacak.

Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı günde 1 milyon 200 bin yolcu taşıyabilecek.

Metronun hızı saatte 80 kilometre olacak. açılıştan önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, NTV’ye açıklamalarda bulundu.

Karaismailoğlu, “Büyük yatırımın tamamlanarak faaliyete geçmesinden gurur duyuyoruz. İstanbul gibi büyük metropollerin vazgeçilmez ön koşullarından biridir.”

Pendik Metro Hattı - Sabiha Gökçen Havalimanı açıldı - 1

GÜZERGAH UZUNLUĞU 7.4 KM

Karaismailoğlu, toplu taşımanın en önemli ayağının raylı sistemler olduğunu belirterek, “Trafik yoğunluğunu azaltmak için bu demiryolu ağını genişletmek gerekiyor” dedi.

Projenin detaylarını açıklayan Karaismailoğlu, “Sabiha Gökçen Havalimanı-D-100 arasındaki ilçelerde metroya çarpacak. Hattımızın uzunluğu 7.4 kilometredir. 80 km azami hıza sahiptir. Günlük yolcu kapasitesi 1,2 milyon olacak.”

Pendik Metro Hattı - Sabiha Gökçen Havalimanı açıldı - 2

Bakan şöyle devam etti:

Hattın tamamlanmasıyla birlikte Kadıköy Meydanı’ndan Sabih Gökçen’e 50 dakikada ulaşmak mümkün olacak. D-100’den buraya 10 dakikada ulaşmak mümkün olacak. Marmaray ile entegrasyon da çok önemli. Ayrılıkçeşme istasyonundan tren değiştirerek Sirkeci, Kazlıçeşme ve Halkalı’ya kadar gitmek mümkündür. Etaplarından birinin Pendik İstasyonu’na ulaşması gerekiyordu. Pendik istasyonu İBB’nin sorumluluğundaydı. Maalesef sorumluluklarını yerine getirmedikleri için bugün bu sayfayı kapatamıyoruz.”