Palamut’ta balıkçılar 50 yıllık rekoru bekliyor


Tamir edilen teknelerini denize indiren balıkçılar bol miktarda hamsi ve palamut bekliyor.

1 Eylül’deki av yasağının bitmesini dört gözle bekleyen Çanakkale, Balıkesir ve Yalovalı balıkçılar, teknelerini ve ağlarını onarıyor.

Onarımın ardından teknelerini tekrar suya bırakan balıkçılar, Marmara Denizi’nde bol hamsi, Karadeniz’de palamut avı beklentisiyle bu sezon son hazırlıklarını gözden geçiriyor.

Deniz Mahsulleri Üreticileri Merkez Birliği (DEM-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balıkçıların her zamanki gibi denizden beklentilerinin yüksek olduğunu ve 2022-2023 av sezonuna sayılı günler kaldığını söyledi. .

Denizlerde av sezonunun başlamasına sadece birkaç gün kala balıkçılar bol miktarda hamsi ve palamut beklemektedir.
Denizlerde av sezonunun başlamasına sadece birkaç gün kala balıkçılar bol miktarda hamsi ve palamut beklemektedir.

MOTOR FİYATI YÜKSEK

Işık, çokça av bekledikleri balık türleri hakkında şunları söyledi:

“Karadeniz’deki palamutların yüzde 10’u Marmara’dan Ege’ye aktı. Yaz aylarında sardalya beklentisi düşüktü. Hava koşulları sardalyaların yakalanmasına izin vermedi.”

Işık, mazot fiyatlarındaki artış nedeniyle balıkçıların sıkıntı yaşadığını belirterek, hem bu konuda hem de balıkçılık pratiğini maksimum 24 metre derinliğe kadar genişletmek için destek beklediklerini açıkladı.

Geçiş döneminde lüfer, lüfer gibi balıkları yakalayıp tüketicilere sunmak istediklerini anlatan Işık, “Sezondan umutluyuz. Balıkçılarımız umutlu. kullanılan cümleler.

DEM-BİR Çanakkale-Tekirdağ Bölge Birliği Başkanı Naci Karabiber, bugünlerde vize ve teknelerinin kontrollerinin yapıldığını söyledi.

1 Eylül'de balık avlama yasağının sona ermesini heyecanla bekleyen balıkçılar, yapılan onarımların ardından teknelerini tekrar suya taşıdı.
1 Eylül’de balık avlama yasağının sona ermesini heyecanla bekleyen balıkçılar, yapılan onarımların ardından teknelerini tekrar suya taşıdı.

50 yıllık rekor

Karabiber, Biga ilçesine bağlı Kemer köyünde düzenlenen törende “Vira Bismillah” diyerek yola çıkacaklarını ifade ederek, iki yıl önce balçıktan dolayı kötü bir sezon geçirdiklerini açıkladı.

böğürtlen dedi ki:

2021-2022 sezonu daha kötüydü. Sebebi ise balığın mukus nedeniyle normal döngüsünü tamamlayamamasıydı ancak bu yılki verilere göre Karadeniz’de dev bir palamut olduğunu varsayıyoruz. Belki de son 50 yılda denizlerimizde en iyi palamut popülasyonunu göreceğiz.”

Yalova Merkez İlçe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş, balıkçılar olarak Karadeniz’e dayalı çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Yalovalı balıkçıların çoğunun palamut için Karadeniz’e gideceğini kaydeden Karataş, “Denizlerde gelişmeler var. Yalova’da daha önce görmediğimiz balıkları görüyoruz. Örneğin, yıllardır genç mercan görmedik. Bu yaz çok sayıda mercan yavrusu vardı. Balık türlerinde gelişme var. Umarım bu devam eder. gidecek. ” fikrini verdi.

Kooperatif üyesi Balıkçı Bülent Arı, özellikle lüfer, lüfer ve palamut gibi çeşitlerde bol balık beklediklerini, maliyeti uygunken tüketiciye ucuz balık yedirmek istediklerini anlattı.