Pakistan IMF’den 1,16 milyar dolar kredi aldı


Pakistan Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 1,16 milyar ABD Doları kredi aldığını bildirdi. Pakistan, IMF ile 2019’da 39 ayda dağıtılmak üzere 6 milyar dolarlık bir teşvik paketi üzerinde anlaştı.

Pakistan Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, IMF Yönetim Kurulu’nun onayından sonra Pakistan’a Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) kapsamında 1,16 milyar ABD doları kredi verildiği belirtildi.

Açıklamada, bu kredinin Pakistan Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin artmasına yardımcı olacağı vurgulandı.

IMF İLE ANLAŞMA

Pakistan, IMF ile 2019’da 39 ayda dağıtılmak üzere 6 milyar dolarlık bir teşvik paketi üzerinde anlaştı. Anlaşmaya göre Pakistan’dan petrol ve elektrik ücretleri de dahil olmak üzere pek çok kalemi desteklememesi istendi.

İmran Han’ın hükümeti görev süresi boyunca 28 Şubat’ta petrol fiyatlarını düşürdü ve bu fiyatları dört ay süreyle donduracağını açıkladı. Öte yandan IMF, petrol fiyatlarını sübvanse edene kadar Pakistan’a 3 milyar dolarlık fon sağlamayı durdurmuştu.

Mayıs ayından bu yana süren müzakereler sonucunda Şahbaz Şerif’in hükümeti IMF ile 14 Temmuz’da 1,17 milyar dolarlık bir kredinin serbest bırakılması için anlaşmaya vardı.

Pakistan Gelir ve Giderler Bakanı Miftah İsmail, 18 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, IMF tarafından belirlenen 4 milyar dolarlık fon açığının kapatıldığını söyledi.

BAE’nin bu konuda 1 milyar dolarlık yatırım kararı aldığını anlatan İsmail, dost ülkelerden 3 milyar dolarlık yatırım taahhüdü alındığını ancak bu ülkelerin açıklama yapmadan bilgi alışverişinde bulunamayacaklarını kaydetti.

Suudi Arabistan 26 Ağustos’ta Pakistan ekonomisini desteklemek için 1 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.