Pakistan hükümeti devlet varlıklarını acilen satmaya karar verdi


Zor bir ekonomik dönem yaşayan Pakistan’da, 4 milyar dolarlık bütçe açığının kapatılması için Bakanlar Kurulu, devlet varlıklarının yurtdışında acil satışı ve süreçteki tüm prosedürlerin kaldırılması kararını onayladı.

Zor bir ekonomik dönemden geçen ve sonunda IMF ile 1,17 milyar ABD doları tutarında bir anlaşmaya varan Pakistan’da hükümet, 4 milyar ABD doları tutarındaki mali açığı kapatmak için acilen devlet varlıklarını satma kararı aldı.

The Tribune Express gazetesinde yer alan habere göre, “devletlerarası ticari işlemlere” ilişkin karar, Başbakan Shahbaz Sharif başkanlığındaki kabine toplantısında onaylandı.

Karar, devlet varlıklarının acilen yabancı ülkelere satılmasını, süreçteki tüm prosedürlerin ve resmi kontrollerin kaldırılmasını içeriyor. Kaldırılan prosedürler arasında, bu tür varlıkların satışına ilişkin 6 yasa yer alıyor.

Ancak karar henüz Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından onaylanmadı.

Hükümet, bu adımla Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) belirttiği 4 milyar dolarlık finansman açığını kapatmak istiyor. Pakistan, 14 Temmuz’da IMF ile 1,17 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Ancak IMF, Pakistan’ın 4 milyar dolarlık bir mali açığı olduğunu tespit etti.

BAE’DE ÖZKAYNAKLAR

Karar, petrol ve gaz şirketlerinin ve devlete ait enerji santrallerinin Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) satılmasıyla 2 milyar ila 2,5 milyar dolar arasında bir gelir elde etmeyi hedefliyor.

Mayıs ayında BAE, Pakistan’ın yeni kredi teklifini İslamabad’ın önceki kredilerini geri ödeyemediği için reddetmişti. Bunun yerine, Abu Dabi hükümetinin Pakistan şirketlerinde yüzde 10-12 hisse satın almayı teklif ettiğini söyledi.

Pakistan Gelir ve Maliye Bakanı Miftah İsmail, 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, özelleştirme sürecinin 471 gün sürdüğünü ve hükümetin acilen fona ihtiyacı olduğunu söyledi.

İsmail, dost bir ülkeden 1,2 milyar dolarlık petrol talebi aldıklarını, başka bir ülkenin de 1,5-2 milyar dolarlık hisse senedi yatırımı yapacağını belirterek, “Bir dost ülke daha doğalgaz tedarik edebilir, ödemesi ertelenecek, başka bir ülke biraz daha alacak. mevduat. kelimeleri kullanmıştı.

Bakan İsmail, hangi ülkelerin dahil olduğunu belirtmedi.

HANS’IN HÜKÜMET’E TEPKİSİ

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri Imran Khan, Twitter’da yaptığı açıklamada, “ABD komplosu tarafından atanan ithal hükümet” tarafından devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satışı için tüm işlemlerin durdurulmasına yanıt verdi.

Khan, Şerif ve Zerdari ailelerinin ülkeyi 30 yıl boyunca “yağmaladığını” iddia ederek, bu insanların mevcut ekonomik çöküşten de sorumlu olduğunu kaydetti.

Başbakan Sharif, Khan’a Twitter’da yanıt verdi ve PTI liderinin “hafıza kaybından muzdarip” olduğunu iddia etti.

Sharif, Khan’ın saltanatı sırasında yolsuzluğun arttığını savunarak, halkın Khan’ın kötü ekonomik yönetiminin bedelini ödediğini belirtti.

ZOR EKONOMİK DÖNEMLERDEN GEÇEN ÜLKE

Pakistan ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor.

Pakistan rupisi, ülkedeki siyasi duyarlılık nedeniyle geçen hafta yüzde 8.3 değer kaybetti. Bu, Kasım 1998’den bu yana görülen en yüksek değer kaybı oldu.

KREDİYE DÖNÜŞÜ

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 19 Temmuz’da Pakistan’ın kredibilitesinin görünümünü durağandan negatife çevirdi.

Derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Pakistan’ın 2022’nin başından bu yana dış likidite ve finansal pozisyonundaki önemli bozulmayı, döviz rezervlerindeki düşüşü ve siyasi riskleri ülkenin kredi görünümünün negatife ayarlanmasının nedenleri olarak gösterdi.