Otoyollarda yasa dışı geçiş ücreti ödemelerinde saat değişikliği


Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen karayolları ve karayollarında kaçak geçişlere ilişkin yeni yönetmelik yayınlandı. Resmi Gazete’de yayımlanmayan karara göre, kaçak kimlikler için son ödeme tarihi değiştirildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) geçişlerinde 15 günlük ücretsiz geçiş süresi değiştirildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından işletilen otoyol ve karayolları için belirlenen ücretler ödenmeden kaçak geçiş yapılması halinde 15 gün içinde ödenmesi halinde para cezası uygulanmadı. 15 gün sonra geçiş ücretinin 4 katı idari para cezası verildi.

İLK 15 GÜN CEZASI YOK

Yeni düzenlemede 15 gün içinde ödeme yapılması halinde sadece otoyol ücreti ödenmeye devam edilecek.

30 GÜN EKSTRA SÜRE

15 günlük sürenin aşılması halinde ise 45 güne kadar olan ödemelerde çift yol ücreti alınır.

45 GÜN SONRA ÖDEME İÇİN 4 KAT CEZA

45 günlük süre dolduktan sonra ödenecek para cezası yine miktarın 4 katıdır.

İŞTE CEZA ÖRNEĞİ

Örneğin 05/07/2022 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü’nün işlettiği karayoluna ödeme yapılmadan geçilmiştir.

Ek süre sona erdikten sonra 15 gün içinde (20 Temmuz 2022 son gün) yapılan ödemeler için sadece otoyol geçiş ücreti ödenir.

15 günlük süre içinde geçiş ücretinin ödenmemesi halinde, araç sahibine Genel Müdürlük tarafından geçiş ücretinin dört katı para cezası verilir.

Ancak, 15 günlük sürenin dolmasından sonraki 30 gün içinde (21.7.2022-19.8.22022) ödeme yapılması halinde, geçiş ücreti ve geçiş ücretinin katları kadar idari para cezası uygulanır.