Oğullarını mehterle budayan İsviçreli babanın Türk bayrağına olan sevgisi görenleri duygulandırdı.İsviçreİstanbul’da tanıştığı Denizlili Şekibe Eseballı ile evlendikten sonra Müslüman olan İsviçreli Michael Bruderer, 3 oğlu için sünnet töreni gerçekleştirdi. Öldüm Türkiyem’in müziğine dayanamayan ve Türk bayrağını eline alan İsviçreli damat, Türkiye sevgisini görenlere duygulu anlar yaşattı.

Denizlili Şekibe Eseballlı ile İsviçreli Michael Bruderer’in 12 yıl önce İsviçre’de başlayan karşılaşması aşka dönüştü. Bir Türk kızıyla evlenmeye karar veren İsviçreli Michael, eşinden öğrendiği İslam’a, Türk örf ve adetlerine hayran kaldı. Müslüman olup Mikail adını alan İsviçreli baba, evliliklerinden doğan üç oğlu için eşinin babasının evi olan Denizli’nin Tavas İlçesi Garipköy Mahallesi’nde Türk geleneklerine göre yerel sünnet düğünü yaptı.

Michael Mikail – Şekibe Bruderer çiftinin oğulları Ege, Deniz ve Kaya’nın yöresel sünnet düğünü renkli görüntülere sahne oldu. Türk eşinin köyünü fayton ve mehter ekibi eşliğinde gezdikten sonra İsviçreli babanın elinde Türk bayrağıyla ortaya çıkması izleyenleri hem duygulandırdı hem de gururlandırdı. İsviçreli baba, “Ölüyorum Türkiye”ye elindeki Türk bayrağını sallayarak Türklüğe verdiği önemi “Ne mutlu Türküm” sözleriyle gözler önüne serdi. Türk Bayrağı için Zeybek oynayan İsviçreli babanın aşkına kendini tutamayan bazı misafirler koltuklarından kalkıp bayrağı öptüler.

Eşi sayesinde tanıdığı Türk kültürünü sevdiğini söyleyen İsviçreli baba Michael Bruderer, “İsviçreliyim, 3 oğlum var. Türkiye çok güzel, burada olduğum için çok mutluyum.”

“Eşim zaten Türk kültürünü çok severdi”

Şekibe Bruderer, İsviçre’de evlendikten sonra eşiyle birlikte Türk kültürüne özgü bir yaşam tarzı benimsediklerini açıklayarak, kocasının bu nedenle Müslüman olmaya karar verdiğini söyledi. İsviçreli eşinin Türk kültürüne çok düşkün olduğunu kaydeden Şekibe Bruderer, “12 yıllık evliyim. Karımla İsviçre’de tanıştım. 8 yaşında ikizlerimiz ve biri 4 yaşında 3 oğlumuz var. Eşim zaten Türk kültürünü çok seviyordu. Çocuklarımızı Müslüman olduğu için sünnet ettirdik. “Eşim ve çocuklarım için babamın Denizli’deki evinde sünnet töreni yapmaya karar verdik. Yani her şeyi Türk kültüründe olduğu gibi yaptık” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN TÜRKÇE BİLMESİ VE TÜRK KÜLTÜRÜNE GÖRE BÜYÜMELERİ ÇOK ÖNEMLİDİR”

Şekibe Bruderer, sünnet töreninin adetlerine uygun olmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, çocuklarının Türk kültürünü unutmaması için fedakarlık yaptıklarını kaydetti. Oğullarının Türkçe öğrendiğini anlatan Şekibe Bruderer, “Köyümüzde yaptığımız sünnette Mehteran takımı bizim için çok önemliydi. Her şeyi geleneklerimize göre yaptığımız için mutluyuz. Eşimin geleneklerimize göre yaşaması ve çocuklarımızı buna göre yetiştirmesi çok önemliydi. Bu yüzden hep köyümüzde tatil yaparız. Geliriz. Çocuklarımız gelip kültürlerini görsünler diye. Çocuklarımızın Türkçe bilmesi ve Türk kültürüne göre yetişmesi çok önemli” dedi.

Torunlarını Türk örf ve adetlerine göre sünnet ettiren kızları ve İsviçreli damatlarına teşekkür eden evli çift Mestan ve Güllü Esebalı, bu mutlu günde torunlarını yalnız bırakmayan dost ve akrabalarına da teşekkür etti.

(Atilla Özer-İHA)