OECD, Türkiye için 2022 büyüme tahminini yükseltti


Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı, Haziran ayında açıkladığı 2022 küresel ekonomi için yüzde 3 büyüme tahminini korurken, Türkiye ekonomisi için büyüme tahminini yüzde 3,7’den yüzde 5,4’e revize etti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) Eylül Ara Ekonomik Görünüm Raporu yayınlandı.

Türkiye ekonomisinin 2022 yılı için Haziran ayında açıklanan yüzde 3,7 büyüme tahmini bu raporda yüzde 5,4’e yükseltildi.

OECD raporunda, Türkiye’nin gelecek yıl için ekonomik büyüme tahmini yüzde 3’te tutulurken, 2022 için enflasyon beklentisi yüzde 72’den yüzde 71’e düşürüldü.

Haziran ayında açıklanan 2022 yılı için küresel ekonomi için yüzde 3’lük büyüme tahmini korundu.

Rapor, 2023 için küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,8’den yüzde 2,2’ye indirdi.

Örgüt, gelecek yıl küresel ekonomik çıktının Rusya-Ukrayna savaşından önce tahmin edilenden 2,8 trilyon dolar daha düşük olacağını tahmin ediyor. Bu rakam, Birleşik Krallık ekonomisinin GSYİH’sına tekabül etmektedir.

OECD, Rusya-Ukrayna savaşının etkilerine en doğrudan maruz kalan euro bölgesi için büyüme tahminini bu yıl yüzde 2,6’dan yüzde 3,1’e yükseltti ve bölgenin en büyük ekonomisi olan Almanya için 2022 büyüme tahminini 1,9’dan 1,9’a düşürdü. yüzde 1,2’ye. OECD, Alman ekonomisinin gelecek yıl yüzde 0,7 küçüleceğini tahmin ediyor.

Kuruluş, euro bölgesi için 2023 büyüme tahminini yüzde 1,6’dan yüzde 0,3’e düşürdü.

PANDEMİ, SAVAŞ VE YÜKSELEN FİYATLAR

Raporda, küresel ekonominin Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bedelini ödediği ve büyümenin birkaç ay önce beklenenden fazla yavaşladığı belirtildi.

OECD raporunda, “COVID-19 pandemisinin ekonomi üzerindeki etkisi devam ederken, savaş büyümeyi aşağı çekiyor” diyor. En önemlisi gıda ve enerji fiyatları üzerinde yukarı yönlü ek baskı oluşturuyor” denildi.

Rapor, yüksek enflasyonun beklenenden daha uzun süredir dirençli olduğunu vurgulayarak, 2022’nin ilk yarısında birçok ekonomide enflasyonun 1980’lerden bu yana en yüksek seviyesinde olduğunu ve son göstergelerin kötüleşmesiyle küresel ekonomik görünümün “bulanık” olduğunu kaydetti.