OECD Türkiye ekonomisi için tahminini yeniledi


Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), 2022 yılı Haziran ayında açıkladığı küresel ekonomi için büyüme tahminini yüzde 3’te tutarken, Türkiye ekonomisi için büyüme tahminini yüzde 3,7’den yüzde 5,4’e revize etti.

OECD’nin Eylül Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu yayınlandı.

Raporda, küresel ekonominin Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bedelini ödediği ve büyümenin birkaç ay önce beklenenden fazla yavaşladığı tespit edildi.

OECD raporunda şunlar belirtiliyor: “Yeni koronavirüs-Covid-19 pandemisinin ekonomi üzerindeki etkisi devam ederken, savaş büyümeyi yavaşlatıyor. En önemlisi gıda ve enerji fiyatları üzerinde yukarı yönlü ek baskı oluşturuyor” denildi.

Rapor, yüksek enflasyonun beklenenden daha uzun süredir dirençli olduğunu vurgulayarak, 2022’nin ilk yarısında birçok ekonomide enflasyonun 1980’lerden bu yana en yüksek seviyesinde olduğunu ve son göstergelerin kötüleşmesiyle küresel ekonomik görünümün “bulanık” olduğunu kaydetti.

OECD, enflasyonla mücadele için daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olduğunu söyledi ve büyük merkez bankasının politika faizlerinin çoğunluğunun gelecek yıl yüzde 4’ü geçeceğini tahmin etti.

OECD’nin 2022 ve 2023 ekonomik büyüme tahminlerinin yer aldığı raporda, Haziran ayında açıklanan 2022 yılı için küresel ekonomi için yüzde 3’lük büyüme tahmini tutuldu.

Küresel ekonomi için 2023 büyüme tahmini yüzde 2,8’den yüzde 2,2’ye düşürüldü.

Örgüt, gelecek yıl küresel ekonomik çıktının Rusya-Ukrayna savaşından önce tahmin edilenden 2,8 trilyon dolar daha düşük olacağını tahmin ediyor. Bu rakam, Birleşik Krallık ekonomisinin GSYİH’sına tekabül etmektedir.

Türkiye ekonomisi için 2022 yılı Haziran ayında açıklanan yüzde 3,7 büyüme tahmini bugün yayınlanan raporda yüzde 5,4’e yükseltildi.

OECD raporunda, Türkiye’nin gelecek yıl için ekonomik büyüme tahmini yüzde 3’te tutulurken, 2022 için enflasyon beklentisi yüzde 72’den yüzde 71’e düşürüldü.

OECD, Rusya-Ukrayna savaşının etkilerine en doğrudan maruz kalan euro bölgesi için büyüme tahminini bu yıl yüzde 2,6’dan yüzde 3,1’e yükseltti ve bölgenin en büyük ekonomisi olan Almanya için 2022 büyüme tahminini 1,9’dan 1,9’a düşürdü. yüzde 1,2’ye. OECD, Alman ekonomisinin gelecek yıl yüzde 0,7 küçüleceğini tahmin ediyor.

Kuruluş, euro bölgesi için 2023 büyüme tahminini yüzde 1,6’dan yüzde 0,3’e düşürdü.