Octovan 11,5 milyon TL yatırım aldı


Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi, yenilikçi çözümlerle tüm sektörlerden girişimlerin büyümesine tanık olurken, lojistik sektöründen bir haber daha geldi. Taşımacılık ve ulaşım alanlarında teknoloji çözümleri üreten ve taşıyıcılar ile tüketiciler arasında bir pazaryeri olarak konumlanan yerli şirket, 11,5 milyon TL’lik yatırım aldı.

Küresel ekonomik yavaşlama belirtilerine rağmen, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemi 2022’nin başından bu yana hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Son verilere göre 2022’nin ilk çeyreğinde toplam 1,27 milyar Euro tutarında yatırım anlaşması imzalandı.

Konuyla ilgili son haber, lojistik sektörü için 2017 yılında kurulan ve kendisini denizcilik şirketleri ile müşterileri bir araya getiren bir pazaryeri olarak konumlandıran Octovan’dan geldi. Octovan, Ocak 2022’de duyurduğu yeni hizmeti Octovan Express ile e-ticaret lojistiğine odaklandı ve Arz Portfolio ve Vinci Investment’ın katıldığı finansman turunda 11,5 milyon TL’lik yatırım aldı.

Octovan CEO’su Erhan Güneş, yatırım sürecine ilişkin görüşlerini şu sözlerle paylaştı: “2022 yılından itibaren önemli bir büyüme ivmesi yakaladık ve Octovan Express hizmetimizle hız kesmeden büyüyoruz. Tamamlanan bu yatırım turunun finansmanıyla Türkiye’deki modelimizi mükemmelleştirmek istiyoruz. Ayrıca şu anda Türkiye’de birlikte çalıştığımız bazı firmalarla yurt dışı iş kurmak için görüşme halindeyiz. Öte yandan, yakın gelecekte A Serisi bir yatırım için görüşmelere başlamayı planlıyoruz.”

LOJİSTİĞİ TEKNOLOJİ İLE BİRLEŞTİREREK MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ODAKLANMAK

Octovan’ın şehir içi ve şehirler arası ulaşım hizmetleri için bir pazaryeri olarak kurulduğunu anlatan Erhan Güneş, güvenilir nakliye firmalarına ihtiyaç duyan kurumsal ve özel müşterileri sorunsuz ulaşım hizmetleriyle buluşturarak, “Mobil uygulamalarımızın kullanıcı odaklı arayüzü ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan, sabit fiyat ve sigorta gibi garantilerle hizmet veriyoruz: Ocak 2022’de duyurduğumuz Octovan Express servisi ile e-ticarette anında teslimat çözümleri sunmaya başladık. aynı gün teslimat, randevulu teslimat ve fotoğraf çekimi. Bu hizmetimizde Trendyol, N11, Doğtaş, Arçelik, Pazarama, Vodafone gibi birçok market ile işbirliği yapmaktayız. Octovan Express çözümleriyle, dünyadaki herkesin sorun gördüğü taşımacılık sektöründe teknoloji ve lojistiği birleştirerek bu işin müşteri memnuniyeti ile yapılabileceğini kanıtlamak istiyoruz.”

İSTANBUL’DA 8,5 SAATTE BÜYÜK ÜRÜN TESLİMATI

24 saat şehir içi ve 72 saat şehirler arası teslimat garantisi sunan ve mikrodalga fırın boyutuna tekabül eden 30 desimetre ve üzeri ürün taşımacılığına odaklanan çözümü Octovan Express’in, 10 dakikada bir mikrodalga fırın boyutuna tekabül ettiğini anlatan Octovan CEO’su Octovan CEO’su, Teslimat sayısında son 6 ayda kat, hacim bazında ise 15 kat büyüyen Su Erhan Güneş, değerlendirmelerini şu ifadelerle tamamladı:

“Geçen yıl, yazılımımızın düzgün çalıştığından emin olmak için ürünümüzü 6 ay boyunca kapalı bir test yaptık. Bugün Octovan Express, şehirde 24 saat garantinin %99,97’sini karşılıyor. İstanbul içi ortalama teslimat süremiz 8,5 saattir. Randevu ile yapılan teslimatlarda, binada asansör olmasa bile ürünler müşterinin kapısına kadar teslim edilir. Hızlı teslimat önem kazansa da 30 desi ürünün nakliyesinde rekabet çok azdır. Octovan’da, her biri büyük eşyaların taşınmasında uzmanlaşmış 1.200’den fazla kamyon şirketi ile çalışıyoruz. Aldığımız yatırımla özellikle e-ticaret firmaları ile beyaz eşya ve mobilya üreticileri başta olmak üzere büyük ürün sevkiyatına ihtiyaç duyan firmaların müşteri memnuniyetine katkıda bulunmaya ve tüketicilerin hayatını kolaylaştırmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

Arz Gayrimenkulve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Onuk, inovasyon ve girişimcilik faaliyetleri; Risk sermayesi yatırımlarıyla desteklenmesi koşuluyla ekonomilerin büyümesi ve gelişmesi üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini vurguladı. Ardından Onuk sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Tech-InvestTR programı kapsamında geçtiğimiz günlerde hayata geçirdiğimiz Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu başta olmak üzere yönettiğimiz girişim sermayesi yatırım fonları ile her zaman ulusal ekonomilerin dönüşümüne sahip yeni nesil teknoloji tabanlı Türk girişim şirketlerini aradık. yenilikçi iş modelleri ve çözümleri geliştirerek dijitalleşmeye katkıda bulunur ve uluslararası düzeyde faaliyet gösterebilir. Onu olduğu gibi desteklemeye devam edeceğiz.”

Önümüzdeki dönemde ülkemizden girişimcilik konusunda başarılı örneklerin dünyada hızla artacağının beklentisini dile getiren Onuk, “Dünyada yatırımcıların ilgisini çekmeyi başaran girişim şirketlerimizin faaliyet gösterdiğini görüyoruz. oyunlar, lojistik teknolojileri ve derin teknolojiler başta olmak üzere çeşitli alanlarda. Girişim sermayesi yatırımcıları olarak, kendimizi tartışmamızın konusu olan alanlarla sınırlamadan, ülkemizi dünyadaki girişimcilik faaliyetlerinin merkez üssü haline getirmek için yükümlülüklerimizi yerine getirmek için büyük çaba sarf etmeye devam edeceğiz.”

Vinci Yatırım Komitesi Başkanı Şelale Zaim Gorton, “Pandemi sonrası dönemde internet üzerinden kalıcı olarak hacimli ürünler satın almak artık normal ve yaygın. Bu sadece Türkiye pazarının özel bir özelliği değil, aynı zamanda bir mega trend. Bu yatırımla ülkemizde hacimli eşya kategorisinin öncüsü ve lideri olan Octovan, pazardaki konumunu güçlendirecek ve yurt dışı yapılanmasının ilk adımlarını atacaktır. Lojistik sektöründeki uzmanlığımız ve bağlantılarımızla son üç yıldır olduğu gibi Octovan’ı bu yolculukta desteklemeye devam edeceğiz.”