NFT satın almaya ilgi yüksek olmaya devam ediyor


Türkçede “nitelikli fikri mülkiyet” olarak adlandırılan ve 2021 yılına damgasını vuran NFT akımı bu yılın ilk aylarında yükselişini sürdürdü. NonFungible tarafından yayınlanan verilere göre, 2022’nin ilk 3 ayında 8 milyar dolarlık işlem yaptığı bilinen NFT’ler, bağımsız sanatçıların çalışmalarını, yarattıkları büyük ekonomilerle topluluklara götürmesinin önünü açtı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Türk Dil Kurumu ile yaptığı çalışma sonucunda, takası yapılamayan ve Türkçesi “nitelikli fikri mülkiyet” olarak sınıflandırılan dijital varlıkları tanımlamak için kullanılan NFT (Non-Fungile Token), 2021 yılını şekillendiren kavramlar.

Ağırlıklı olarak sanat ve görsel çalışmaların blockchain üzerine kaydedilmesiyle oluşturulan NFT’ler, kripto para piyasalarındaki dalgalanmalara rağmen 2022’nin ilk aylarında popülerliğini korudu.

Nansen tarafından yürütülen araştırma, bugüne kadar Ethereum blok zincirinde NFT oluşturmak için 2,7 milyar dolar harcandığını, NonFungible tarafından yılın ilk çeyreği için yayınlanan raporda 8 milyar dolarlık işlem yapıldığını ve alıcı sayısının yüksek olduğunu buldu. . Böylesine büyük bir ekonomi yaratan NFT’ler, bağımsız sanatçıların eserlerini topluluklara sunmalarının da yolunu açtı.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan 3D modelleme sanatçısı ve ressam Yalçın Kuzey Ertürk, “Özgün işler yapan her sanatçının kolaylıkla katılabileceği NFT topluluğu, sahiplenme anlayışını değiştirmekte ve bağımsız sanatçılara aracılık etmektedir. kitlelere ulaşmak. “Kripto para piyasalarıyla ilişkili oynaklığın yanı sıra, NFT kavramı, teorik temelleri açısından sanatın demokratikleşmesine katkıda bulunuyor.”

“NFT, İZLEYENLER VE ÜRETİCİLER İÇİN SANATTA ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR”

Christie’s ve Sotheby’s gibi dünyaca ünlü müzayede evlerinin NFT müzayedeleri, sanatta bu yeni konseptin önemini kanıtlıyor.

Yalçın Kuzey Ertürk
Yalçın Kuzey Ertürk

Yalçın Kuzey Ertürk, sanat alanında otorite kabul edilen kurumların farkındalığını kazanan NFT teknolojisinin, blockchain’in olanaklarından yararlanarak hem izleyici hem de yapımcı için sanata ve topluma erişimi kolaylaştırdığına dikkati çekerek, Yalçın Kuzey Ertürk şunları söyledi: temel olarak, blockchain tabanlı mülkiyet bağlamında sanat eserlerinin dijital versiyonlarını herkese açar. Sanat eserlerini eşit parçalara bölen ve her parçayı blok zincirinde satın alınabilir, yatırım yapılabilir varlıklara dönüştüren tokenizasyon gibi teknolojileri düşündüğümüzde koleksiyonculuk çok daha kapsayıcı bir hobi haline geliyor. Örneğin Van Gogh’un eserlerinin orijinal parçalarını satın almak mümkün olmasa da eserlerine yatırım yapmak mümkün. Bağımsız sanatçılar da eserlerinin değerinden ödün vermeden bu fırsatlardan yararlanabiliyor ve kendilerini tanıtma şansına sahip olabiliyorlar.”

“3D NFTS’DE DAHA FAZLA GÖRÜŞECEĞİZ”

3D modelleme sanatçısı ve ressam Yalçın Kuzey Ertürk, sanatın sınırlarının olmadığını ve estetik algının değişkenlik gösterdiğini hatırlatarak değerlendirmelerini şu ifadelerle tamamladı:

“Kendi tarzlarını yaratan ve görsel eserler yaratan ressamlar, 3D modelciler ve tasarımcılar, sanat camiasında tanınmasalar bile NFT pazaryerleri sayesinde eserlerini dijital olarak sergileyerek satabiliyorlar. Bu, kitlelere ulaşmak ve kariyerlerinde hak ettikleri yeri almak için gereken süreyi kısaltır. Dijital ve fiziksel üç boyutlu hiper resimler yaratan bir ressam olarak, NFT’lerin yeni sanat akımlarını ve trendlerini sergileyeceğini öngörüyorum. Kullanıcıların kendilerini 3D avatarlarıyla temsil ettikleri Metaverse gibi sanal evrenler daha erişilebilir hale geldikçe daha fazla 3D NFT göreceğimizi düşünüyorum.”