New York Menkul Kıymetler Borsası ‘toplandı’ kapandı


New York borsası haftanın son işlem gününü, ABD tüketici enflasyonunun Temmuz ayında beklentilerin altına düşmesi ve üretici enflasyonunun iki yıldan fazla bir süredir ilk kez düşmesi ve Fed’in sıkılaştırmaya yönelik beklentilerin gevşemesi ile bir “ralli” ile kapandı. para politikası.

New York borsası haftanın son işlem gününü yavaşlayan enflasyon sinyalleriyle ‘ralli’ tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 400 puanın üzerinde yükseldi ve yüzde 1,27 artışla 33.761,05 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,73 artışla 4,280,15 puana, Nasdaq endeksi yüzde 2,09 artışla 13.047,19 puana yükseldi.

Haftanın son işlem gününde, enflasyonun zirve yapmış olabileceği ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım hızının yavaşlayabileceği beklentileriyle endeksler olumlu bir seyir izledi.

ABD’de tüketici enflasyonunun Temmuz ayında beklentilerin altında gelmesi ve üretici enflasyonunun iki yılı aşkın süredir ilk kez gerilemesi, Fed’in parasal sıkılaştırmayı gevşetebileceği beklentilerini artırdı.

Temmuz ayında ithalat fiyatlarındaki düşüş de enflasyonun geriliyor olabileceğine dair bir başka işaret olarak yorumlandı.

ABD’de bugün açıklanan verilere göre, Temmuz ayında ithalat fiyat endeksi yüzde 1,4, ihracat fiyat endeksi ise piyasa beklentilerinin üzerinde yüzde 3,3 düştü.

Ülkede Michigan Üniversitesi’nin ölçtüğü tüketici güven endeksi Ağustos’ta aylık 3,6 puan artarak 55,1’e beklentilerin üzerinde yükseldi. Ayrıca, enerji fiyatlarındaki düşüşün devam etmesiyle birlikte kısa vadeli enflasyon beklentileri yüzde 5’e gerilemiştir.

Enflasyonun yavaşladığına dair işaretlere rağmen, Fed yetkililerinden yapılan yorumlar, bankanın sıkılaştırma politikasını değiştirmek için daha fazla kanıta ihtiyacı olduğunu gösterdi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyon yüzde 2’ye düşene kadar faiz artırımlarının devam etmesi gerektiğini vurguladı.