New York Menkul Kıymetler Borsası sert bir şekilde kapandı (Apple 154 milyar dolar eridi)


New York borsası, ABD enflasyon verilerinin ardından sert bir düşüşle kapandı. Dow Jones endeksi yüzde 3’ten fazla düştü, SP 500 endeksi yüzde 4’ten fazla düştü ve Nasdaq endeksi yüzde 5’ten fazla kaybetti. Üç büyük endeks de Haziran 2020’den bu yana en kötü günlük performansını kaydetti. Piyasalardaki keskin düşüş, teknoloji devi Apple’ı da vurdu. Dev şirketin borsa değeri 154 milyar dolara eridi.

New York borsası, beklentilerin üzerinde gelen ABD enflasyon verilerinin ardından günü sert bir düşüşle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi neredeyse 1.300 puan kaybetti ve yüzde 3.94 düşüşle 31.104.97 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 4,32 düşüşle 3,932,64 puana, Nasdaq endeksi yüzde 5,16 düşüşle 11,633,57 puana geriledi.

Üç ana endeks de Haziran 2020’den bu yana en kötü günlük performansını kaydetti.

Endeksler, ABD Ağustos enflasyonunun beklentileri aşmasının ardından gün boyunca negatif kaldı ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentilerini yükseltti.

Ülkenin Ağustos ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 0,1 ile beklentilerin üzerinde yükselerek, yıllık bazda yüzde 8,3 yavaşlamasına rağmen tahminlerin üzerinde geldi.

Analistler, son verilerin enflasyonun yavaşlamaya başladığına ve Fed’in yakında para politikasını sıkılaştırabileceğine dair umutları azalttığını söyledi.

Yukarıdaki verilerden sonra para piyasaları, Fed’in Eylül toplantısında yüzde 66 oranında 75 baz puan, yüzde 34 oranında 100 baz puan artırma şansı olduğunu fiyatlamaya başladı.

Nomura analistleri ayrıca, yukarı yönlü enflasyon riskleri nedeniyle Fed’in gelecek haftaki toplantısında faiz oranlarını 100 baz puan artırabileceğini söyledi.

Apple’ın 154 milyar doları buhar oldu

ABD borsalarındaki sert düşüş, teknoloji devi Apple’ı da vurdu. Apple’ın piyasa değeri bir günde 154 milyar dolar eridi.

Bloomberg verilerine göre bu, tüm zamanların altıncı en büyük günlük amortismanı olarak kaydedildi.

Dev şirketin piyasa değeri 2,47 trilyon dolar.