New York borsasında Powell Etkisi: Keskin bir düşüşle kapandı


New York borsası, Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’ndaki “şahin” konuşmasının ardından haftanın son işlem gününü sert bir düşüşle kapattı.

Fed Başkanı Powell’ın enflasyonla mücadelede geri adım atılmaması sinyali piyasalarda satış baskısını artırdı. New York borsası haftanın son işlem gününü sert düşüşle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 1.000 puandan fazla kaybetti ve yüzde 3.03 düşüşle 32.283,40 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 3,37 düşüşle 4.057,74 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 3,94 düşüşle 12.141,71 puana geriledi.

Powell’ın merakla beklenen Jackson Hole konuşmasında enflasyonla mücadelede geri adım atılmayacağını belirtmesinin ardından endeksler negatife döndü.

Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) odak noktasının enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek olduğunu vurguladı ve şunları söyledi: ” değerlendirmesini yaptı.

Powell, “Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş büyüme ve daha zayıf işgücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halklarına ve işletmelere de biraz acı verecek.” Dedi. söz konusu.

Fiyat istikrarının sağlanamamasının çok daha fazla acı anlamına geleceğini açıklayan Powell, fiyat istikrarının yeniden sağlanması için kısıtlayıcı politika duruşunun bir süre daha devam etmesini gerektirebileceğini söyledi. Powell, Eylül toplantısında faiz kararının gelen toplu verilere ve iyileşen görünüme bağlı olacağını açıkladı.

Diğer Fed yetkililerinin açıklamaları piyasaların odak noktası olmaya devam ederken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Eylül ayındaki 50 baz puanlık faiz artışını enflasyon verileri doğrultusunda destekleme eğilimi olduğunu söyledi. Bostic, faiz oranlarının yıl sonuna kadar yüzde 3,50 ile yüzde 3,75 arasında artırılmasını umduğunu söyledi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed’in derin bir durgunluğu ve yüksek işsizliği tetiklemeden enflasyonu düşürebileceğine inandığını söyledi. Harker, faiz oranlarının ne kadar yüksek kalması gerektiğinden emin olmadığını söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, faiz oranlarının yüzde 4’ün üzerine çıkarılması gerektiğini düşündüğünü ve Powell’ın Fed’in enflasyonu düşürme kararlılığı hakkında “güçlü bir mesaj” gönderdiğine inandığını söyledi.

Makroekonomik veriler tarafında, ABD’de kişisel gelir yüzde 0,2 arttı ve kişisel tüketim harcamaları Temmuz’da piyasa beklentilerinin altında yüzde 0,1 arttı.

Fed’in enflasyon göstergesi olarak gördüğü tüketici harcama endeksi Temmuz’da aylık yüzde 0,1 düşerken, yıllık yüzde 6,3 arttı. Gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek kişisel tüketim harcama endeksi, aynı dönemde aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 4,6 arttı.

ABD’nin önde gelen dış ticaret açığı olarak adlandırılan mal ticareti açığı da Temmuz ayında aylık yüzde 9,7 düşüşle 89,1 milyar dolara geriledi.

Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen ülkenin tüketici güven endeksi Ağustos ayında yukarı yönlü revize edilerek 58,2’ye revize edildi.