New York borsası, enflasyonun 41 yılda zirve yapmasının ardından düşüşle kapandı.


New York borsası, ABD’de Haziran enflasyonunun 41 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 9,1’e ulaşmasının ardından günü düşüşle kapattı.

Dow Jones endeksi kapanışta 200’den fazla puan kaybetti ve yüzde 0,67 düşüşle 30.772,79 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,45 düşüşle 3,801,78 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,15 düşüşle 11.247,58 puana geriledi.

ABD enflasyonunun 41 yılın zirvesine ulaşmasının ardından endeksler olumsuz bir seyir izledi.

Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, ABD TÜFE aylık yüzde 1,3 ve yıllık yüzde 9,1 ile beklentilerin çok üzerinde yükseldi.

Enflasyon verilerinin piyasa beklentilerini aşmasının ardından, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonu kontrol etme politikasında daha kısıtlayıcı olabileceğine dair endişeler arttı.

Enflasyon verilerinin ardından Fed yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar, Temmuz ayı toplantısının gündeminde 100 puanlık bir faiz artırımı olabileceğine işaret etti.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Haziran enflasyon raporunun enflasyonun olumlu bir eğilim göstermediğini gösterdiğini söyledi. Enflasyondaki artışın devam etmesinin bir endişe kaynağı olduğunu kaydeden Bostic, Temmuz ayında 100 baz puanlık bir artış olasılığı sorulduğunda “her şey yolunda” yanıtını verdi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin de hem manşet hem de çekirdek enflasyonun “aşırı” olduğunu kaydetti. Barkin, Haziran ayı faiz artırımının Fed’in enflasyonu ciddiye aldığının çok önemli bir işareti olduğuna dikkat çekerek, son verilerin enflasyon konusunda kararlı adımlar atmaya devam etmesini gerektirdiğini açıkladı. Barkin, Fed’in önceliğinin büyüme değil enflasyonu kontrol etmek olduğuna dikkat çekerek, yakın vadede resesyon riskinin de olduğunu açıkladı.

“BEJ KİTAP” RAPORU

Fed, Amerikan ekonomisinin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmeleri içeren Beige Book raporunun Temmuz sayısını yayınladı.

Raporda, birkaç bölgede talep yavaşlamasının arttığına dair işaretler bulunurken, beş bölge artan resesyon riskiyle ilgili endişeleri dile getirdi.

Fiyat artışlarına da değinilen raporda, “tüm bölgelerde tüm tüketim seviyelerinde önemli fiyat artışları bildirildi.” inceleme yer aldı.