Nabati: Türkiye, OECD ve G20’de en hızlı büyüyen ikinci ülke


Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ikinci çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin açıklama yaptı. Nebati, Türkiye’nin OECD ve G20 ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranına sahip ikinci büyük ülke olduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ekonomimiz, yılın ikinci çeyreğinde, ilk çeyrekteki güçlü büyüme performansımızın ötesinde reel olarak yüzde 7,6 büyüdü. Bu da Türkiye’yi, verileri açıklanan OECD ve G20 ülkeleri arasında yılın ikinci çeyreğinde en hızlı büyüyen ikinci ülke konumuna getirdi.

İkinci çeyrekte sadece güçlü büyüme performansı göstermekle kalmadık, son 5 çeyrektir dengeli büyümeyi bu dönemde de sürdürdük.

Makine ve teçhizat yatırımlarında son iki buçuk yılda görülen güçlü yıllık artış, bu dönemde yüzde 17,8 ile devam etti. Bu gelişmeyi üretim kapasitemizi artırması açısından olumlu değerlendiriyoruz.”

“BÜYÜME İŞGÜCÜ PİYASA YANSIDI”

Nebati, işgücü piyasasındaki büyümenin yılın ilk yarısına yansıdığını belirterek, “Bu dönemde geçen yılsonuna göre 900.000 kişi daha istihdam edildi ve işsizlik oranı yüzde 10,3’e geriledi.”

Bakan Nebati, “Türkiye’nin büyümeyi ve istihdamı ön planda tutan, üretimi ve ihracatı destekleyen ekonomik modeliyle elde ettiğimiz bu kazanımlar yılın geri kalanında da devam edecek. Ekonomimizin alameti farikası dengeli, sürdürülebilir ve istihdam odaklı büyümedir.”