Nabati: Piyasa faiz oranlarının tek hanelere düşeceğini varsayıyoruz


SON DAKİKA: Merkez bankasının faiz oranlarını tek haneye indirmesinin ardından açıklama yapan Maliye ve Maliye Bakanı Nebati, önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin tek haneye inmesini beklediklerini açıkladı.

Flaş Haber!

Maliye ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati, iki yıl sonra merkez bankasının faizi tek haneye indirmesinin ardından bir açıklama yaptı.

Bakan Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin tek hanelere inmesini bekliyoruz” dedi.

Bakan Nebati, “Cumhurbaşkanımızın vizyon ve bakış açısı doğrultusunda ülkemiz gerçekleri doğrultusunda tasarlanan ekonomi politikaları sayesinde kilit faiz iki yılın ardından tek haneli rakamlara geri döndü.

Son dönemde Türk ekonomik modelimiz çerçevesinde uygulamaya koyduğumuz politikaların ve kurumlarımızın koordineli bir şekilde aldığı aksiyonların da katkısıyla, politika ile kredi faizleri arasındaki fark giderek kapanıyor.

Bu sayede önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz.

Bu, dünya çapında resesyon korkularının arttığı bir dönemde Türkiye ekonomisinin izlediği yolda istikrarlı bir şekilde devam edeceği anlamına gelir; Türkiye ekonomisi bu modelin trenleri üzerinde yükselmeye devam edecek.”