Nabati: Enflasyon önümüzdeki aylarda yavaşlamaya devam edecek


Maliye ve Maliye Bakanı Nebati, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Enflasyonun önümüzdeki aylarda yavaşlamaya devam edeceğini anlatan Nebati, “Yüksek enflasyonu bu ülkelerden bir daha geri gelmemek üzere çıkaracağız” dedi.

Enflasyon Ağustos’ta TÜFE’de yüzde 1,46 artarken, yıllıklandırılmış bazda yüzde 80’in üzerine çıktı.

Maliye ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Bakan Nebati, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da yavaşlayacağını belirterek, “Bugün açıklanan Ağustos enflasyon verileri de tahminlerimizi destekliyor. Yüksek enflasyonu bu ülkelerden çıkaracağız ve bir daha asla geri dönmeyeceğiz. ”

Bakan Nabati yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dünyanın en büyük ekonomileri enflasyon ve durgunluk endişeleriyle boğuşuyor. Bu ülkeler, son 40-50 yılın en yüksek enflasyon oranları karşısında ekonomilerinin durma noktasına geleceğinden endişe ediyor.

Para politikasının kademeli olarak sıkılaştırılması ile birçok ülkede enflasyonla mücadele süreçleri yaşanırken, dünyanın birçok ülkesi resesyon ihtimali nedeniyle negatif reel faiz politikası uygulamaktadır.

Yatırımları ve üretimi durdurmadan enflasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz. Politikalarımızı yatırım ve üretimi teşvik etmek için de kullanıyoruz. Böylece makine ve teçhizat yatırımları 2022 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,8 arttı.