Musa Orhan’ın avukatından Ezgi Mola’ya bir suç duyurusu daha


Batman’da intihar eden İpek Er’e cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen Özel Çavuş Musa Orhan’a hakaretten yargılanıp para cezasına çarptırılan oyuncu Ezgi Mola hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı. Orhan’ın avukatı Mola’nın “gizli bilgilerin ifşasını ihlal” suçunu işlediğini belirterek, 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Batman’ın Beşiri ilçesinde silahla intihara teşebbüs eden ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020’de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektubuna Siirt’te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan’ın cinsel yönden aktif olduğunu yazdı. saldırıya uğradı. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Siirt Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Orhan’a 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası verilmesi için ‘nitelikli cinsel saldırı’ davası açıldı. Şüpheli Orhan’ın davası devam ederken sosyal medyadan tepkiler yağdı. Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020 tarihinde sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Musa Orhan’ın avukatı, Ezgi Mola’nın nakli için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Mola hakkında “sesli, yazılı veya görüntülü mesajla hakaret” ve “hakaret” suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasıyla dava açıldı. Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “basit yargılama” uygulanarak Mola, “sesli, yazılı veya görüntülü mesajla hakaret” ve “hakaret” suçundan 65 gün 5 bin 200 TL para cezasına çarptırıldı. hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verdi. Mola’nın avukatı basit yargılamaya itiraz etti ve aynı mahkemede bir duruşma yapıldı.

Musa Orhan'ın avukatından Ezgi Mola'ya bir suç duyurusu daha

Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savunmasını yapan Ezgi Mola, sosyal medya hesaplarından ve internetten Musa Orhan’ı tanımadığını belirtti. haberler Web sitesinde okuduğu yorumların ardından tweet attığını belirterek, “Bu ifadeleri kadına yönelik şiddet için kullandım. Elbette diğer sosyal medya kullanıcıları gibi o da bu durumun üzüntüsünü yaşadı ve ben de yaşadım.” diyerek üzüntüsünü dile getirdi. sosyal medya. Bunları medya hesabımda paylaştım. Benden önce bu konuda 160.000’in üzerinde tweet atıldı ve konu Türkiye’nin gündemine girdi. Daha önce kadına yönelik şiddete karşı katkılarım oldu ve etmeye de devam edeceğim. Çünkü bence kadına yönelik şiddet ülkemizde kanayan bir yara. Ana Akım Medya “Bu konudaki haberleri okuyunca çok sinirlendim ve bitirmek için söz konusu tweeti attım. Burada yorumum bir kişiyle ilgili değil, durumla ilgili. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

9 Şubat 2022’de görülen ikinci duruşmasında Mola, tweet’in silinip özür tweet’inin gönderilmesinin ardından dosyanın uzlaşmaya gittiğini, arabulucunun kendisini arayıp 50 bin liret istediğini söyledi. Mola, “Bunu kabul etmedim. Daha sonra hakem heyeti beni tekrar aradı ve davacının tweeti sildiğini ve özür tweetinden vazgeçtiğini ve ancak 50.000 liret vermeleri halinde uzlaşmayı kabul ettiğini söyledi. Ben de bu durumu kabul etmedim. Burada ticari kazanç sağlıyor muyum? Mahkeme, 24 Mayıs 2022’de açıklanan kararla Ezgi Mola’yı ‘hakaret’ suçundan 87 gün adli para cezasına karşılık 6.960 lira para cezasına çarptırdı.

Musa Orhan'ın avukatından Ezgi Mola'ya bir suç duyurusu daha

Ezgi Mola’nın yargılama sırasında uzlaşma görüşmelerinin detaylarını açıkladığını ve bunun kanunen suç teşkil ettiğini belirten Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Akkuş, savcılığa verdiği dilekçede, “İstanbul Barosu tarafından atanan Kadın Hakları Komisyonu Başkanlığı’na bağlı bir avukat ve Hakim olduğunu beyan eden bir avukat varken, tahkim görüşmelerinin gizli kalması gerektiğini bilmediğini söyledi. Emekli bir Bölge Mahkemesi Yargıcı ve başka bir avukatın ceza hukuku alanında uzman gibi görünmesi ve bunun hatırlatılmaması bizim için kabul edilemez.”

Musa Orhan'ın avukatından Ezgi Mola'ya bir suç duyurusu dahaMusa Orhan

Dilekçede, arabuluculuk sürecinin daha etkin yürütülmesi, sonraki müzakerelerin ifşasının önlenmesi ve tarafların korunması için Ezgi Mola’nın cezalandırılması istendi. Dilekçede TCK’nın 336. maddesi de hatırlatıldı. İlgili madde hükmüne göre, “ilgili makamlarca kanunlar ve idari prosedürler uyarınca yasaklanmış olan ve mahiyeti gizli tutulması gereken bilgileri ifşa eden kişi, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Ezgi, Mola’nın 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması gerektiğini söyledi.