Muğla Gündem Haber | Lübnanlı işadamı Mikati ve mega yatı Fethiye’de


Dergi Haberleri

Dünyanın en zengin 20 Arap iş adamından biri olan Lübnanlı Taha Mikati’nin sahibi olduğu Megayacht Chopi Chopi Fethiyeona demirlemiş.

Bu sabah Yunan adalarından Türkiye kıyılarına sefer yapan mega yattaki yolcular arasında Taha Mikati’nin de olduğu ortaya çıkarken, yatta aile üyelerinin de olduğu iddia edildi. Lübnanlı işadamının megayatı için Fethiye İskelesi’nden 80 bin litre akaryakıt alınırken, megayata ait özel bir araca 20’ye yakın bavul istiflenerek iskeleden ayrıldı. Lübnanlı Taha Mikati’nin mega yatına aldığı 80 bin litre yakıt için 2 milyon TL ödediği ortaya çıktı.

Adını telekomünikasyon şirketi Lübnanlı işadamı Taha Mikati’nin ailesinin evinden alan ve 4 milyar dolar değerinde olduğu söylenen dünyanın en güzel yatlarından biri olan Chopi Chopi, Fethiye limanına demir attı. Mikati, Türkiye’ye Yunan adalarından girdiklerini öğrenen işadamı Taha Mikati ve aile üyelerinin de içinde bulunduğu 80 metrelik 2.421 gros tonluk mega yatta Yunan ve Türkiye kıyılarını geziyor. Mikati akrabalarıyla tatildedir.

Sabah saatlerinde Fethiye İskelesi’ne demirlenen yattan Dalaman Havalimanı’na gitmekte olan işadamı Taha Mikati’nin yakınlarına ait 20 valiz ve çeşitli ebatlarda çantalar boşaltılarak gümrükten geçirildi. Bu arada 8 tankerle yaklaşık 2 milyon TL değerinde 80.000 litre yakıt teslim edildi.

Fans Maritin firmasına ait yatın, Taha Mikati ve yakınlarının mega yatla Yunanistan’ın Rodos adasına gidecekleri öğrenildi.

MEGA YAT 110 MİLYON $

İtalyan mimarlar Laura Sessa, Giovanni ve Paola Zuccon ile ortaklaşa inşa edilen 80 metrelik lüks mega yat, türünün en büyüklerinden biri. 110 milyon doları aşan tüm yatın tamamlanması 660.000 saat sürdü ve Deplasman gövdesi alüminyum ve çelikten yapılmıştır.

Başlangıçta eğlence amaçlı bir “aile evi” olarak tasarlanan Chopi Chopi, beş lüks çift kişilik kabin, özel VIP verandalı bir özel süit, altı geniş açık güverte ve alt güvertede 100 metrekarelik bir plaj kulübü içermektedir. Birden fazla yemek ve dinlenme alanı ve iki asansör. Tekne ev, herhangi bir zamanda 12 misafir ağırlayabilir ve yaklaşık 31 mürettebat üyesi ve 9 personel istihdam eder. Ayrıca gemide benzersiz bir dairesel tekerlekli ev, sauna, Türk hamamı ve masaj odasının yanı sıra kıç tarafında tüm gün hizmet veren SPA ve helikopter pisti bulunuyor.

Beş yıl önce Chopi Chopi, 2014 Dünya Yat Kupası’nı kazandı. Showboats Tasarım Ödülleri’nden önce, En İyi İç Dekorasyon Ödülü 2014; 2014 World Superyacht Awards’da Board of Judges ve 2013 Yılın Teknesi ödüllerini aldı.

(Murat Yalçın/İHA)