Moody’s Türkiye ekonomisi için büyüme tahminini yükseltti


Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisi için bu yıl için büyüme tahminini yüzde 3,5’ten yüzde 4,5’e yükseltti.

Moody’s, Küresel Makro Görünüm 2022-23 raporunun Ağustos sayısında Türkiye ekonomisi için bu yılki büyüme tahminini yükseltti.

Raporda, daha sıkı finansal koşullar ekonomiye nüfuz ettikçe küresel büyümenin yavaşladığı tespit edildi.

Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmeye yönelik tedbirlerinin ardından finansman koşullarının sıkılaşmasıyla küresel ekonomik büyümenin daha da zayıfladığına dikkat çeken raporda, olumsuz bir görünüme rağmen yüksek frekanslı verilerin 2022’nin çalkantılı ilk yarısından sonra yeniden istikrara işaret ettiği kaydedildi.

Raporda, küresel büyüme tahminlerinin Mayıs ayından bu yana önemli ölçüde aşağı yönlü revize edildiği ve bu revizyonların, yılın başından bu yana birçok büyük ekonominin görünümündeki keskin bozulmayı yansıttığı belirtildi.

Rapor, G20 ekonomilerinin geçen yıl yüzde 5,9 büyüdüğünü hatırlatıyor ve bu yıl yüzde 2,5 ve gelecek yıl yüzde 2,1 büyümelerinin beklendiğini söylüyor.

Moody’s, Mayıs ayında G20 ekonomilerinin 2022’de yüzde 3,1 ve 2023’te yüzde 2,9 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Raporda, G20’nin gelişmiş ekonomilerinin bu yıl yüzde 2,1 ve 2023’te yüzde 1,1 oranında büyümesi beklenirken, gelişmekte olan ülkelerin bu yıl yüzde 3,3 ve gelecek yıl yüzde 3,3 oranında büyümesi bekleniyor.

Moody’s daha önce gelişmiş ekonomilerin bu yıl yüzde 2,6 ve gelecek yıl yüzde 2,1 büyümesinin beklendiğini, yükselen piyasaların bu yıl yüzde 3,8 ve gelecek yıl yüzde 4,2 büyümesinin beklendiğini belirtti.

Raporda, bu yıl için ABD, Japonya, Almanya, Kanada, Çin ve Hindistan ekonomileri için büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiği, Türkiye, İtalya, Brezilya ve Güney Afrika için büyüme beklentilerinin yükseltildiği tespit edildi.

Moody’s raporu, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,5, gelecek yıl ise yüzde 2 büyümesinin beklendiğini bildirdi.

Derecelendirme kuruluşunun Mayıs ayı tahminleri, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5, gelecek yıl yüzde 4 büyüyeceğini öngördü.

Salgın sonrası küresel ticaretin ve fiyatların normalleştiğine dikkati çekerek, 2023 yılında küresel parasal ve finansal koşulların kısıtlayıcı olmaya devam edeceği belirtildi.

Raporda, ekonominin devam eden risklerle karşı karşıya olduğu vurgulandı.