Mobilyada artış yolda


Nisan ayındaki ihracat kısıtlamalarının ardından yerli hammadde sorununu çözen mobilya üreticileri, savaşın neden olduğu artan enerji maliyetleri nedeniyle şimdi de sıkıntıya düşüyor. İç piyasada talebin düştüğünü söyleyen sektör yetkilileri, fiyatların yükselmeye devam edeceğini belirtiyor.

Pandemi döneminde başlayan hammadde krizi ve tedarik zincirindeki sorunlar mobilya sektöründe ürünlerin artmasına neden oldu.

Korona virüs salgınının yol açtığı sorunlar etkisini kaybederken bu kez Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu enerji krizi patlak verdi.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ve MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, ürünlerin önemli ölçüde arttığını söyledi.

Mobilyada artış yolda - 1

Uğurdağ, “Bazı ürünlerimizde yüzde 150’ye yakın artışlar gördük” dedi.

Sanayi yetkilileri, 2022’de ciddi maliyet artışlarıyla karşı karşıya olduklarını söylüyorlar, ancak bunu tam olarak fiyata çeviremezler. Bu nedenle yılın ikinci yarısında yeni fiyat artışlarının ürünlere yansıması bekleniyor.

Uğurdağ, “İç pazardaki düşüş devam ediyor. Bunun biraz daha uzun süreceğini tahmin ediyoruz. Döngüsel değişim olmadığında; Bu yılı yüzde 50-60 civarında bir artışla kapatacağız” dedi.