Mobilya sektörü ihracat rekorları kırmaya devam ediyor


Bu yılın ilk 9 ayında mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü, yıllık %22 artışla 6,2 milyar ABD dolarını aşan ihracat hacmiyle ihracat rekorları kırmaya devam ediyor. Pazarda başlayan yükselişin devam edeceğini öngören sektör temsilcileri, birlikte ve dayanışma içinde hareket etmenin hem sektör hem de Türkiye ekonomisi için çok önemli olduğunu belirtiyor.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Mamulleri İhracatçıları Birliği’ne göre, yılın ilk 9 ayında ihracatı 2021 yılının aynı dönemine göre %22,6 artan mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü, Türkiye’ye milyarlar. Eylül ayında sanayi ihracatı 761 milyon dolar iken, ofis mobilyaları bu satışların dörtte birini 182 milyon dolar olarak oluşturdu.

Büro Mobilyaları Sanayi ve İşadamları Derneği (OMSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi Murat Özkardeş, “OMSİAD, 1999 yılından bu yana sektörün ulusal ve uluslararası platformlarda güçlendirilmesi ve yaratım yoluyla sanayinin büyümesinin desteklenmesi amacıyla faaliyet gösteriyor. sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda işbirlikleri stratejik kararlarla önümüze çıkıyor. Birlik ve beraberlik atmosferi de başarının yönünü belirler. Bu olumlu hava hem sektör hem de Türkiye ekonomisi için yeni rekorlar kıracak” dedi.

DIŞ TİCARET AÇIĞI OLMAYAN SINIRLI SEKTÖRLERE AİT OFİS MOBİLYALARI

2007 yılında kurulan ve ofis koltuğu sektörü için yedek parçaları ile şubeye çözüm ortağı olarak hizmet veren Semper Ofis Mobilyaları’nın sahibi Murat Özkardeş sözlerine şöyle devam etti:

“Ofis mobilyaları, sektörde en çok aranan ürün gruplarından biridir. Küresel ofis mobilyası pazarının 2026 yılına kadar 85 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. Türkiye ofis mobilyaları sektörü, 2001 yılından itibaren giderek artan ihracat değeri ile dış ticaret açığı vermeyen sınırlı sanayi sektörlerinden biri haline gelmiştir. Yurtdışında inşaat işleri yapan Türk inşaat firmaları otel, hastane, sağlık ocağı gibi birçok projede Türkiye’den ofis mobilyalarını kullanmayı tercih ediyor. Sektörümüzün yolu açık ve ekonominin önemli motorlarından biri olmaya aday.”

BAŞARININ SIRRI BİRLİK VE BERABERLİKTİR”

Murat Özkardeş değerlendirmelerini şu şekilde tamamladı:

“Üretime, istihdama ve yerel kalkınmaya elverişli stratejik bir sektör olan ofis mobilyaları, bugün 500.000 kişiye dolaylı istihdam sağlıyor. İspanya, İsveç, Danimarka gibi pek çok ülkeyi geride bırakan, dünyada sadece iç piyasaya değil, dünya pazarlarına göre de mobilya üreticisi olarak öne çıkan sektörümüz, hem üretim dostu hem de hayata geçtiği bir sektör. katma değeri artırmak mümkündür. OMSİAD olarak böylesine önemli bir sektörü geliştirmek ve ekonomiye katkısını artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugüne kadar sürdürdüğümüz birlik ve beraberlik iklimi bize yeni kazanımlar getirdi. Bu iklimi koruyarak, hatta daha da yükseğe çıkarak yeni rekorlar kırmak istiyoruz.”

Sektörün sürekli kendini yenilediğini, teknolojik gelişmeleri ve tüketici trendlerini yakından takip ettiğini ve bu doğrultuda tüketici odaklı Ar-Ge çalışmaları yürüttüğünü de sözlerine ekleyen OMSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özkardeş, yeni mobilya trendine göre ergonomik, konforlu ve teknolojik ürünler her şeyden önemli 2023-2024 çıkacağını söyledi.