Milyarder listesinde yeni bir 3 numara daha var: Hintli Guatam Adani 2 yılda listeye tırmandı


Dünyanın en zenginleri listesinde şaşırtıcı bir değişiklik oldu. Birkaç yıl öncesine kadar adı bilinmeyen Hintli bir işadamı üçüncü sırayı aldı. En zenginler listesinin yeni üçüncüsü Guatam Adani, sadece iki buçuk yılda servetine 130 milyar dolardan fazla ekledi. Uzmanlara göre Adani’nin servetinin ana kaynağı Başbakan Modi ile yakın ilişkisi.

Hintli milyarder GuatamadaniDünyanın en zenginleri listesinde ilk üçe girdi. Adani servetini 2 yılda 20 kat veya 131 milyar dolar artırdı.

Bloomberg’in raporuna göre Hintli milyarder Adani, 137,4 milyar dolarlık servetiyle “en zenginler listesinde” üçüncü sırada yer alıyor.

Adani, Microsoft CEO’su Bill Gates ve borsa yatırımcısı Warren Buffet gibi ünlü isimleri geride bıraktı.

Aynı zamanda ilk kez bir Asyalı milyarder endeksinin zirvesinde yer alıyor.

Listenin başında 251.4 milyar dolarla Elon Musk, onu 153.4 milyar dolarla Jeff Bezos takip ediyor. Dünyanın geri kalanındaki zenginler 2022’de para kaybetti.

Musk’ın net değeri 19 milyar dolar, Bezos’un net değeri 39 milyar dolar ve dördüncü sıradaki Bernard Arnault’un net değeri 42 milyar dolar.

2020’DE 6 MİLYAR DOLAR BİLE DEĞİLDİ

Adani’nin 16 Mart 2020 itibariyle net değeri 5,8 milyar dolardı.

Başka bir deyişle, Hintli işadamı 2.5 yılda kasasına 130 milyar dolardan fazla para akıttı.

Amerikan basını, Adani’nin zenginliğini tarımsal ticaret, kömür ve limanlar üzerine inşa ettiğini söyleyerek son iki yıldaki yükselişi vurguluyor.

Hindistan’daki muhalefet, Adani’nin aşırı sağcı Başbakan Modi’ye yakınlığı sayesinde servetini artırdığını eleştiriyor.

Hintli milyarder 1997 yılında fidye için kaçırılmıştı.

Ayrıca Adani, 2008 yılında Mumbai’deki Taj Mahal Palace Hotel’e düzenlenen ve 166 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısında rehin alınan kişilerden biriydi.