Meta’nın satışları ilk kez düştü


Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi Meta’nın geliri ilk kez düştü. Şirketin net karı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 düştü.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın geliri bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ilk kez yüzde 1 düştü.

Meta, Nisan-Haziran dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna göre şirketin bu yılın ikinci çeyreğindeki satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 azalarak 28,8 milyar dolar oldu. Meta, 2021’in ikinci çeyreğinde 29,1 milyar dolar gelir bildirdi.

Bu dönemde Meta’nın gelirleri ilk kez piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Şirketin net geliri ikinci çeyrekte yüzde 36 düşüşle 6.7 milyar dolara geriledi. Meta, Nisan-Haziran 2021 dönemi için 10.4 milyar dolar kazanç açıkladı.

2021 yılının ikinci çeyreğinde 3,61 dolar olan şirketin hisse başına kazancı da bu yılın aynı döneminde 2,46 dolara geriledi.

FACEBOOK KULLANICILARINDA ARTIŞ

Meta çatısı altındaki günlük ve aylık aktif Facebook kullanıcı sayısı bu dönemde artış gösterdi.

Günlük aktif Facebook kullanıcı sayısı Haziran ayında yıllık yüzde 3 artarak 1,97 milyara ulaştı. Aynı dönemde sosyal ağın aylık aktif kullanıcı sayısı yüzde 1 artarak 2,93 milyara yükseldi.

Meta’dan yapılan açıklamada, şirketin gelirinin yılın üçüncü çeyreğinde 26 milyar ila 28,5 milyar dolar aralığında olması bekleniyor.

Açıklamada, gelir görünümünün makroekonomik belirsizliğin yol açtığı zayıf reklam talebini yansıttığı belirtildi.