Merkez bankasının faiz kararına ne olacak? Temmuz 2022 Merkez Bankası faiz kararı toplantısı ne zaman?


Merkez Bankası PPK toplantısının faiz kararı piyasalar tarafından merakla bekleniyor. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığını yaptığı Para Politikası Kurulu’nun faiz oranlarını yüzde 14’te sabit tutması bekleniyor.

Merkez bankası her ay belirli tarihlerde toplanır ve para politikası komitesinin toplantılarını yapar. Bu toplantılardan sonra faiz kararı aylık olarak açıklanır.

Geçen yılın son 4 toplantısında faiz oranlarını 500 baz puan indiren TCMB, bu yılın ilk 6 toplantısında herhangi bir değişiklik yapmadı. Tüm gözler şimdi verilecek yeni faiz kararına çevrildi.

SON OTURUMDA KARAR

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlık ettiği toplantıda faiz oranı yüzde 14’te sabit tutuldu. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, etkisi artmaya devam eden jeopolitik risklerin yılın ilk yarısında olumsuz gerçekleşmesinin dünya ekonomik aktivitesinde yavaşlamaya yol açtığı belirtildi.

Açıklamada, küresel büyüme tahminlerinin aşağı doğru güncellenmeye devam ettiği, “ticaret yasakları, yükselen emtia fiyatları, başta temel gıda maddeleri ve enerji olmak üzere bazı sektörlerde devam eden arz kısıtlamaları ve yüksek nakliye maliyetlerinin uluslararası düzeyde artması nedeniyle küresel gıda güvenliğinde artan belirsizlikler” kaydedildi. üretici ve tüketici fiyatları.

ŞUBAT FAİZ TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez bankasının Temmuz ayı faiz karar toplantısı 21 Temmuz 2022’de yapılacak.

MERKEZ BANKASI TOPLANTI TARİHLERİ 2022

21 Temmuz 2022

18 Ağustos 2022

22.09.2022

20 Ekim 2022

24 Kasım 2022

22 Aralık 2022