Merkez Bankası faiz kararını açıkladı


Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yarın faiz kararını açıklayacak. Banka, son toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 14’te bıraktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında 18 Ağustos Perşembe günü toplanacak.

Yılın yedinci faiz kararı aynı gün saat 14.00’de açıklanacak. Banka, son toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 14’te bıraktı.

PPK toplantısı için piyasa beklentileri anketine 16 ekonomist katıldı.

Anket sonuçlarına göre tüm ekonomistler, kilit faiz oranının yüzde 14’te sabit tutulacağını varsayıyor.

ENERJİ İTHALATININ ELEKTRİK DENGESİ ÜZERİNE ETKİSİ

21 Temmuz’da yapılan son Para Politikası Kurulu toplantısının özeti şu şekildeydi;

Enflasyonda gözlenen artışta; Jeopolitik gelişmelerin neden olduğu enerji maliyetlerindeki artış, ekonomik temellerden uzak fiyat oluşumlarının etkisi ve küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışın neden olduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam ediyor. Kurul, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik adımların atılması ve kararlılıkla uygulanması ile enflasyondaki düşüş sürecinin başlayacağını öngörüyor. Bu kapsamda Yönetim Kurulu, kilit faiz oranının sabit tutulmasına karar vermiştir. TCMB, fiyat istikrarını sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaştırmak amacıyla, politika araçlarında sürekli ve artırılmış liraizasyonu teşvik eden kapsamlı bir politika çerçevesini gözden geçirmeye devam etmektedir. Para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi amacıyla değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politikası adımları kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda, güçlü göstergeler enflasyonda kalıcı bir düşüşe işaret edene ve %5’lik orta vadeli hedefe ulaşılana kadar, liraizasyon stratejisi kapsamında elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Sağlanacak genel fiyat düzeyindeki istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin devam etmesi ve döviz rezervlerindeki artış eğilimi ile makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu yönde etkileyecektir. finansman maliyetlerinde kalıcı azalma. Bu, sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde sürekli yatırım, üretim ve istihdam büyümesi için uygun bir temel oluşturur.