Merkez Bankası Enflasyon Tablosu: En büyük katkı enerjiden geliyor


Merkez Bankası’nın Aylık Fiyat Geliştirme Raporu’na göre Eylül’de alkol-tütün-altın hariç tüm alt gruplarda yıllık tüketici enflasyonu yükselirken, artışa en büyük katkı enerji şirketi oldu.

Dün açıklanan aylık yüzde 3,08 ve yıllık yüzde 83,45’e ulaşan enflasyon verilerinin ardından Merkez Bankası aylık fiyat gelişme raporunu yayınladı.

Rapora göre, enerji ve hizmetler enflasyonun yükselmesine en çok katkıda bulunanlar.
gruplardan geldi.

Eylül ayında yıllık tüketici enflasyonuna katkı enerjide 1,55 puan, hizmetlerde 1,08 puan, gıdada 0,51 puan ve temel mallarda 0,21 puan artarken, alkol-tütün-altında 0,11 puan düştü grup.

Uluslararası ham petrol fiyatlarına paralel olarak akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarındaki düşüşe rağmen, elektrik, doğal gaz, içme suyu ve katı yakıt fiyatları gibi yönetilen/yönetilen kalemlerdeki gelişmeler enerji enflasyonunu önemli ölçüde artırmıştır.

Bu dönemde hizmetler grubunda yıllık enflasyon tüm alt gruplarda yükselirken, ulaştırma hizmetleri ve kiralar alt gruplarında artışlar belirgin olmuştur.

GIDA ENFLASYONU BÜYÜME DEVAM EDİYOR

Yıllık gıda enflasyonu tüm alt gruplarda yükselirken, yıllık çekirdek enflasyon dayanıklı tüketim mallarında düşerken, diğer alt gruplarda yükselmiştir.

Jeopolitik gelişmelere paralel olarak yüksek doğalgaz fiyatlarının yurtiçi enerji fiyatlarına yansıması, elektrik üretimi ve gaz üretimi başta olmak üzere üretici fiyat artışlarını hızlandırdı.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle B ve C göstergelerindeki aylık değişimler bir miktar yavaşlarken, yıllık enflasyon yükselmeye devam etti.