Memur ve emekli maaşlarındaki artış ne kadar olacak? (2023 yılında en düşük ve en yüksek memur maaşı ne kadardır?)


Eylül ayı enflasyon rakamları açıklanmadan kısa süre önce memur ve emekli maaşlarındaki artış oranları binlerce vatandaş tarafından sorgulanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret, memur ve emekli maaşı artışlarına ilişkin yaptığı son açıklamayla binlerce vatandaşa müjdeyi verdi. Peki memur ve emekli maaşı artışları ne kadar olacak?

Memur ve emekli maaşı artış tahminleri son birkaç günün en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Memurlara 6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşmede belirtilen zam oranı kadar maaş zammı yapılır. Cumhurbaşkanı Erdoğan en son yaptığı açıklamada, yıl başından itibaren memur ve emekli maaşlarında ciddi bir artış olacağını açıklamıştı. Peki memur ve emekli maaşı artışları ne kadar olacak?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI

Son kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekli maaşlarının yükseltilmesine ilişkin açıklamalarıyla dikkat çekti.

Erdoğan yaptığı açıklamada;

“Küresel ekonomik krizin ülkemize olan etkisiyle mücadele eden ülkemizin tüm kesimlerini rahatlatacak adımlar attık ve atmaya devam edeceğiz. Asgari ücretten memur ve emekli maaşları dahil tüm sektörlerde gelirleri yıl başından itibaren artırarak enflasyonun refah kaybını kademeli olarak ortadan kaldırmaya kararlıyız” dedi.

Memur ve emekli maaşlarındaki artış ne kadar olacak?  (2023 en düşük ve en yüksek memur maaşı nedir?) - 1

MEMUR VE EMEKLİLİK ARTIŞI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Memur ve emekli maaşlarındaki artışlar Ocak 2023’ten itibaren vatandaşlara duyurulacak.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK MEMUR MAAŞI NE KADAR?

2022’nin ilk 6 aylık enflasyon farkına göre memurlarda yüzde 41,69, emeklilerde yüzde 42,35 zam yapıldı. Yüzde 15’lik bir enflasyon oranı gerçekleşirse, memurlara en az yüzde 15’lik bir zam alacağı tahmin ediliyor.

Yüzde 15 enflasyon farkıyla en düşük emekli maaşının 6.000 TL’den 6.000 990 TL’ye çıkması bekleniyor. En düşük memur maaşı 9.105 TL’den 10.470 TL’ye çıkarılacak.