Meclis’te 56 milyar liralık af hazırlığı


Hazırlıkları devam eden çalışma kapsamında dar gelir grubu, gençler ve maddi sıkıntı yaşayan çiftçilerin kamu borcunun bir kısmının silinmesi öngörülüyor. Cep kanununa dahil edilecek iki düzenleme ile kamunun mevcut haliyle vazgeçtiği toplam gelir 56 milyar liraya ulaşacak.

Erken seçim tartışmalarında AK Parti ve MHP, “Erken seçim yok. Hükümet, başta ekonomi olmak üzere çeşitli alanlarda mevzuat hazırlarken seçim, duyurunun yapıldığı tarihte gerçekleşecek.

Son iki haftadır gündemde olan KYK borcuna faizi kaldıran iki düzenleme ile elektrik ve su gibi düşük gelirli borçlardan kaynaklanan icra ilamlarının kaldırılmasına yönelik iki düzenleme Cep Kanununa dahil edilecek.

Dünya gazetesinin haberine göre, bu iki düzenlemeyle halkın vazgeçtiği toplam gelir, mevcut haliyle 56 milyar liraya ulaşıyor.

2023 seçimleri için geri sayım sürerken, seçim öncesi mevzuat dar gelirliler, gençler ve çiftçiler gibi geniş kitleleri doğrudan etkileyen alanlara dikkat çekiyor. Hazırlıklar büyük ihtimalle Meclis’in çalışmalarına başlayacağı 1 Ekim’e kadar tamamlanacak ve bazı alanlarda mevzuat gerektiren bazı düzenlemeler bir torba teklifle Meclis’e sunulacak. Milyonlarca insanı etkileyen bir dizi düzenlemenin 2023 bütçe değişikliği başlamadan önce Ekim ayında uygulanması planlanıyor.

KREDİ DEĞİŞİMİ 26 MİLYAR LİRA

Öğrenci kredileri ilk etapta Meclis’e gelmesi muhtemel düzenlemeler arasında yer alıyor. Son 11 yılda 7 kez yeniden yapılandırılan KYK öğrenci kredilerinin geri ödemesinde yeni bir adım atıldı.

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan KYK öğrenci kredilerinin geri ödemesinde enflasyon farkı veya faiz olmaksızın alınan sermayenin geri ödemesi kanunla yapılacaktır.

Cumhurbaşkanı, 3 milyon 157 bin gencin öğrenci kredisi alacağını, 26 milyar liralık yükün kalkacağını ve gelecek yıl kredi ödemeleri başlayacak öğrencilerin sadece aldıkları kredi kadar sorumlu olacaklarını açıklamıştı. Bununla ilgili mevzuat sonbaharda bir cep kanunu ile gelecek.

Öğrencileri etkileyen bir diğer düzenleme ise stajyer ve diş hekimlerinin asgari ücrete kadar maaş almasıdır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, meclisin açılacağı 1 Ekim’e işaret ederek, bu ödemenin yapılabilmesi için mevzuata ihtiyaç olduğunu belirtti. Bu okulların yaşça büyük öğrencileri ödeme tasarısının Meclis’ten geçmesini bekliyor.

30 MİLYAR LİRA UYGULAMA VE ÖNSÖZ KAÇINILDI

Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıkladığı ve hükümetin üzerinde çalıştığı dar gelirlilere destek paketi için de mevzuat gerekiyor. Hazırlanan paket, 15 Ağustos’tan önce haciz ve haciz işlemleri başlatılan yaklaşık 6 milyon dar gelirli vatandaşın 30 milyar liralık borcunu silecek. Adalet, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıklarının birlikte çalıştığı destek paketi, yeni yasama, Komisyon ve genel kurul süreçlerinin başladığı 1 Ekim’de Meclis’e sunulacak. süratle tamamlanacak ve hayata geçirilecektir.

PARLAMENTO’NUN AÇILIŞINA 5 ADIM

  • Ev sahibi-kiracı anlaşmazlıkları tahkime gidiyor
  • Enflasyon ayarlaması yeniden gündemde olacak
  • KYK borcunun faizi silinecek
  • Dar gelirlilerin elektrik ve su faturalarındaki icra dosyaları silinecek
  • Fiyat İstikrar Komitesi için kanunlar çıkarılıyor

    KYK BORÇ TAKSİMİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?