MASAK’ın TikTok incelemesi


MASAK, Türkiye’de yaklaşık 29 milyon kullanıcıya sahip sosyal medya platformu TikTok’ta kara para aklama iddialarına karşı harekete geçti. Sosyal medya platformu üzerinden yapılan para transferleri inceleme altına alındı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) başkanlığı, sosyal medya platformu TikTok’ta suç gelirlerinin aklandığı iddialarına karşı harekete geçti. Bu konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

MASAK, 2021 yılının başından bu yana Türkiye’de kalan yerli ve yabancı TikTok kullanıcılarına yaklaşık 1,5 milyar lira transfer edildiğini tespit etti.

Bu paranın büyük çoğunluğunun az sayıda kişiye gönderildiğini tespit etti.

Bazı hesapların kara para aklama veya terör finansmanı için sosyal medya platformunu kullandığı tespit edildi.

Araştırma sonucunda TikTok’taki kullanıcıların canlı yayınlar sırasında “hediye” adı altında bağış topladığı ve bu bağışların Türk Lirası’na çevrilerek hesaplarına aktarıldığı anlaşıldı.

OLGULAR AYRICA ETKİLEŞİM İÇİN SİZLERE FARKLI HESAPLARDAN PARA AKTARIYOR

Bazı TikTok fenomenlerinin, daha fazla insanı çekmek ve bağış almak için onlara farklı hesaplardan bağış yaptığı da görüldü.

Ayrıca takipçi sayısı çok az olan bazı hesapların, canlı yayınlarında görüntülü veya siyah ekranlı olmalarına rağmen anormal derecede büyük bağış topladıkları ve bu fonların hesaplarına aktarıldığı ortaya çıktı.

IŞİD TİKTOK ÜZERİNDEN BAĞIŞ TOPLADI

MASAK’ın yaptığı araştırmada, terör örgütü DEAŞ’la doğrudan ya da dolaylı bağlantısı olan bazı kişilerin TikTok’tan bağış topladığı tespitinde de bulunuyor.

MASAK’ın TikTok’ta para transferleri konusundaki araştırmalarına derinleşerek devam edeceği bildirildi.