Maliye ve Hazine Bakan Yardımcısı Gürcan: Türkiye’de fiyat hareketleri var ama kriz yok


Maliye ve Hazine Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, “Türkiye’de de benzer bir fiyat hareketi var ama kriz ortamı yok” dedi.

Maliye ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, düşük faiz politikalarıyla iş dünyasının önünü açmaya çalıştıklarını belirterek, “Bugün binlerce istihdam yeni yatırımları çekmek için yeni çabalar sarf ediyor.”

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Ekonomi İşleri Daire Başkanlığı tarafından İstanbul’un 39 ilçesinde gerçekleştirilecek olan “Ekonomik Toplantı” toplantısı Maltepe’deki toplantı ile devam etti.

Maliye ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan’ın sunum yaptığı toplantıya, İstanbul AK Parti İl Başkan Yardımcısı Gıyaseddin Gergin, AK Parti Maltepe ilçesi temsilcileri ve kamu bankaları bölge başkanları, işadamları ve sanayici katıldı.

Gürcan yaptığı konuşmada Ekonomi Görüşmelerinin Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından başlatıldığını hatırlatarak, toplantının nihai programının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirileceğini belirtti.

”FİYATA KRİZ DEĞİL, HAREKETLİLİK VAR”

Türkiye’de ekonomik kriz olmadığını kaydeden Gürcan, şöyle devam etti:

“Tamam, geçen yıldan bu yana fiyat oynaklığı oldu, fiyat hareketi oldu… Pandemi ve tedarik zincirindeki sorun nedeniyle küresel olarak fiyatlandırma oldu. Emtialar da dolar cinsinden. Küresel olarak da, Plastik, pamuk, demir gibi emtialar çok katı fiyatlar aldı, Rusya-Ukrayna savaşından sonra enerji fiyatları aldı.

Türkiye’de de fiyat hareketleri var ama kriz ortamı yok. Bu ortamda bile işsizlik oranımız her geçen gün düşüyor. Yani kriz denilince akla kapanan fabrikalar, kapanan işyerleri ve kapanan şirketler geliyor. Neyse ki Türk sanayisinde bir kapanma yok. Herkes yatırımlarını artırarak ihracatını artırmaya çalışıyor. Dolayısıyla bu açıdan değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Türkiye’de fiyatlama oldu ama kriz olmadı.”

Düşük faiz politikasıyla iş dünyasının önünü açmaya çalıştıklarını ifade eden Gürcan, “Bugün dünya ihracatında yeni yatırımları çekmek için binlerce istihdam söz sahibidir” dedi.

Maliye ve Hazine Bakan Yardımcısı Gürcan, gelişmiş ekonomilerde büyümenin zayıfladığına ve parasal sıkılaştırma tedbirlerinin yoğunlaştığına işaret ederek, Türkiye’nin son 8 çeyrekte güçlü ve dengeli büyümesini sürdürdüğünü belirtti.

Yatırımları artırmak ve iş insanlarını daha verimli hale getirmek için faiz oranlarının düşük tutulması gerektiğini vurgulayan Gürcan, şöyle konuştu:
“Faiz oranları yükselseydi, şirketlerin finansal giderlerinin arttığını, kârlılık ve özkaynak kayıplarını, şirketlerin kapandığını, diğer şirket ve bankalara olan borçlarını ödeyemediklerini, önceki krizlerde olduğu gibi iflaslarla işten çıkışlarını rahatlıkla görebilirdik. , önceki krizlerde olduğu gibi. Aynı şekilde bankaların kaynak maliyetlerinin de artması. Bireylerde ve toplumda iş olanaklarının azaldığını, işsizliğin arttığını da görürdük. “

Dünyada enflasyonun hızla yükselmeye devam ettiğini ve enflasyonun küresel bir sorun haline geldiğini kaydeden Gürcan, Türkiye’de de yükselen enflasyonu kalıcı olarak düşürmek için attıkları adımların altını çizdi.