Lufthansa, uyarı grevleri nedeniyle binden fazla uçuşu iptal ediyor


Alman havayolu Lufthansa, Verdi sendikasının yarın gün boyu sürecek bir uyarı grevi için yer personelini araması nedeniyle binden fazla uçuşu iptal ettiğini duyurdu.

Alman havayolu şirketi Lufthansa’dan yapılan açıklamada, Verdi sendikasının yarın için açıkladığı uyarı grevinin seyahat sezonunun ortasında büyük bir etki yarattığı ve yarın Münih ve Frankfurt’taki neredeyse tüm uçuş programlarının iptal edildiği belirtildi.

Frankfurt’ta bugün 32, yarın 646 olmak üzere toplam 678 uçuşun iptal edildiği vurgulanan açıklamada, Münih’te bugün 15’i ve 330’u yarın olmak üzere toplam 345 uçuşun iptal edilmeyeceği açıklandı.

Açıklamada, uçuş iptallerinden 134 bin kişinin etkilenmesinin beklendiği belirtildi.

İptallerden etkilenen yolcular bilgilendirilecek ve mümkünse alternatif uçuşlara yönlendirilecektir.

Açıklamada, grevin etkilerinin 28 Temmuz Perşembe ve 29 Temmuz Cuma günü hissedildiği belirtildi.

Lufthansa’nın CEO’larından Michael Niggemann, seyahat sezonunun ortasında uyarı grevini eleştirdi. İyi giden toplu pazarlıkta iki gün süren görüşmelerin ardından tansiyonun tırmanması büyük zarara yol açtı.

Verdi çalışma grubu, Almanya’daki havalimanlarında yaklaşık 20.000 Lufthansa yer personeli için yarın 03:45’ten 28 Temmuz Perşembe, 06:00’a kadar uyarı grevi çağrısında bulundu.

BİRLİK NE İSTİYOR?

Sendika, 12 ay süreyle yüzde 9,5 oranında ücret artışı talep ediyor. Lufthansa’nın iki aşamada 18 ay boyunca toplam 250 avroluk maaş artışı teklif ettiği bildirildi.

Taraflar, toplu pazarlık için 3 ve 4 Ağustos’ta Frankfurt’ta tekrar bir araya gelecek.