Lufthansa, pilot grevleri nedeniyle 800 uçuşunu iptal etti


Alman havayolu şirketi Lufthansa, Vereinigung Kokpit (VC) pilotlar birliğinin yarın bir günlük pilot grevi çağrısı yapması nedeniyle 800 uçuşu iptal ettiğini duyurdu.

Lufthansa’dan yapılan açıklamada, Vereinigung Kokpit sendikasının yarın için duyurduğu uyarı grevinin yaz tatilinin sonunda büyük yankı uyandırdığı, yarın Münih ve Frankfurt’taki neredeyse tüm uçuş programlarının iptal edildiği belirtildi.

Bugün bazı seferlerin iptal edildiği vurgulanan açıklamada, uçuş iptallerinin 134.000 kişiyi etkileme ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.

İptallerden etkilenen yolcuların bilgilendirileceği ve mümkünse alternatif uçuşlara yönlendirileceği, Lufthansa iştiraki Eurowings ve Eurowings uçuşlarının grevden etkilenmediği belirtildi.

Lufthansa İnsan Kaynakları Direktörü Michael Niggemann, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede Cockpit Union derneğinin çağrısını “kesinlikle” anlayamadığını belirterek, “Covid 19 krizinin süregelen etkilerine ve küresel ekonomideki belirsizliğe rağmen, işveren çok iyi ve sosyal açıdan dengeli bir teklifte bulundu.” cümlesini kullandı.

PİLOTLAR 1 GÜN İŞİ İZİN VERİR
Kokpit Derneği, Avrupa’nın en büyük havayollarından biri olan Lufthansa’daki pilotlar için “maaşların iyileştirilmesi” konusundaki görüşmelerin başarısız olmasının ardından grev çağrısında bulundu.

Grev 2 Eylül’de 00:01 ile 23:59 arasında gerçekleşecek ve Lufthansa’nın kargo bölümünde çalışan pilotları etkileyecek.

Söz konusu grev girişimi ile VC, Lufthansa pilotlarının ücretlerini iyileştirecek bir düzenleme için çabalıyor.

Sendika bu yıl yüzde 5,5’lik bir ücret artışı talep ediyor ve gelecek yıldan itibaren ücretler otomatik olarak enflasyona göre ayarlanacak.

Özellikle salgın sırasında durma noktasına gelen Alman havayolu endüstrisi, personel sıkıntısı ve grevlerle karşı karşıya.

Özellikle ülkede yaz tatilinin başlamasıyla birlikte birçok havalimanında personel eksikliği nedeniyle uzun kuyruklar oluştu.

Uçuş gecikmeleri nedeniyle birçok uçuş iptal edildi veya yolcular varış noktalarına geç ulaştı.

Bu kuyruklar, gecikmeler ve iptaller, Covid-19 karantinalarının ardından seyahat etmek isteyen tatilcileri hayal kırıklığına uğrattı.