Lübnan’da banka şubeleri kapalı: baskınlar artıyor


Lübnan’daki bankalar, ülkede artan banka baskıları ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması nedeniyle bankaların kapalı kalacağını duyurdu. Ülkedeki döviz krizi nedeniyle insanlar kendi paralarını silahla çekmek için bankalara baskı yapıyor.

Lübnan Bankalar Birliği, 16 Eylül’de ülke genelinde eşzamanlı olarak mevduat hesapları dondurulan vatandaşlara yönelik baskılar nedeniyle üç günlük kapanışın ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, bankaların güvenliği için gerekli önlemlerin henüz alınmadığı ve baskın tehdidinin devam ettiği için bankaların kapılarının açılmayacağı belirtildi.

Devletin kapatma kararının bankalar güvende olana ve yetkililer için uygun bir çalışma ortamı oluşturulana kadar geçerli olduğu belirtilirken, bankaların ne kadar süreyle kapatılacağına ilişkin ayrıntı verilmedi.

LÜBNAN’DA EKONOMİK KRİZ VE BANKA HATALARI

Lübnan’ın döviz rezervlerinin erimesini önlemek için 2019’dan beri tüm döviz mevduatları donduruldu.

Lübnan Merkez Bankası Kasım 2021’de vatandaşların parasını hükümet tarafından belirlenen sınırlı bir döviz kuru üzerinden çekebileceğini duyurdu.

Ülkede bu gelişmeler nedeniyle zaman zaman çeşitli olaylar yaşanırken, başkent Beyrut’ta bir kişi, parasını çekemediği için tüm gün banka veznedarını rehin aldı ve ardından teslim oldu.

14 Eylül’de Beyrut’ta Sali Hafez isimli bir kadın parasını çekmek için bankaya girdi ve hesabına 13 bin doları çektikten sonra şubeden ayrıldı.

Hafız’a göre, 16 Eylül’de ülkenin farklı yerlerinde en az 7 banka baskınları gerçekleşti.